Европски првенства

Европски првенства

kire lazarov vo skok vs CG
Европски првенства

Македонската ракометна репрезентација со пресврт и со далеку поквалитетна игра во вториот дел ја совлада Црна Гора (29-28) и обезбеди пласман во втората на континенталниот собир во Хрватска. Ова значајно славје беше одбележано со едно заедничко селфи кое ...
26803417_881581038691553_1280585371_n
Европски првенства

Веселин Вујовиќ тврди дека неговата репрезентација има еден, а требало да има четири бодови по двата одиграни натпревари во Загреб. Неговата Словенија одигра реми против Германија во една завршница која предизвика многу реакции и веројатно ќе биде коментирана ...
lino-kolena
Европски првенства

Хрватска има максимален учинок по првите две кола во својата група на Европското ракометно првенство, но селекторот Лино Червар уште по првото коло имаше непосакуван проблем со повредата на Домагој Дувњак. Но, очигледно дека тоа не е единствениот ...
slovenija1
Европски првенства

Словенечката ракометна репрезентација има само еден бод по два одиграни натпревари на ЕП во Хрватска, а денеска остана без победата откако литванската судиска двојка реши да ја прегледа снимката од завршните секунди на дуелот со Германија. Словенечката федерација ...
Фото: Филип Вирановски / РФМ
Европски првенства

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Црногорскиот селектор Драган Ѓукиќ не е задоволен од одредени судиски одлуки во поразот од Македонија на ЕП во Хрватска, но сепак сака повеќе да размислува за следниот предизвик и новиот жесток дуел ...
Фото: Филип Вирановски / РФМ
Европски првенства

Македонија значително ја подобри играта во одбраната во второто полувреме и со таквиот пристап успеа да го скрши отпорот на Црна Гора, победа со која нашата репрезентација обезбеди пласман во главната фаза на Европското првенство. Со освоени четири ...
Ceska-Danska
Европски првенства

Чешката ракометна репрезентација го направи најголемото изненадување на денешниот натпреварувачки ден на ЕП во Хрватска и тоа со победа над Данска со резултат 28:27. Данците на полувреме имаа минимална предност од 16:15, но во завршницата Чешка успеа да ...
Фото: Филип Вирановски / РФМ
Европски првенства

Македонските ракометари мораа добро да се испотат за да пронајдат лек за репрезентацијата на Црна Гора, но што е најважно, четата на Раул Гонзалес успеа да стигне до втората победа во групата во Загреб со која си обезбеди ...
Фото: Филип Вирановски / РФМ
Европски првенства

Многу контроверзи предизвика одлуката на судиите на натпреварот меѓу Словенија и Германија да досудат пенал по истекот на времето, со што овозможија Германците да израмнат преку реализацијата на Рајхман. Благотиншек заработи црвен картон и беше досуден пенал за ...
vujo
Европски првенства

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Словенија половина минута ја прославуваше победата над Германија, но судиската двојка реши да ја прегледа последната акција во која беше постигнал победничкиот гол на Јанц и на крајот досуди пенал за Германците ...