Дејвис куп

Дејвис куп

coric
Дејвис куп

Селекцијата на Хрватска води со 2-0 по првиот ден во полуфиналето на Дејвис Купот против селекцијата на Соединетите Американски Држави. Поените за „коцкестите“ ги донесоа Борна Чориќ и Марин Чилиќ кои остварија сигурни и чисти победи од по ...
pike-espanjol
Дејвис куп

Меѓународната тениска федерација денеска и официјално го одобри новиот формат на Дејвис купот, со што ова натпреварување ќе претрпи големи промени од следната 2019 година. Задачата да го спроведе проектот ја доби компанијата „Космос“ која е предводена од ...
mk
Дејвис куп

Македонската Дејвис куп репрезентација успеа чесно да се прости од турнирот кој се одигра во Пловдив, а по кој за жал не успеа да направи исчекор во светкото натпреварување. На својот последен настап, нашата репрезентација лесно го совлада ...
mk dejvis
Дејвис куп

Македонија оствари рутински победи против Исланд и Албанија во групата А во третата европска зона во Дејвис-купот, но јасно беше дека одлучувачки ќе биде денешната пресметка со Бугарите во која нашите тенисери комплетно потфрлија. Домаќинот Бугарија рутински поведе ...
mk grupna
Дејвис куп

Идентично како и вчера против Исланд, на македонската Дејвис куп репрезентација и беа потребни само два меча за да ја осигура победата против селекцијата на Албанија, а со самото тоа стигна до вториот триумф во пресрет на клучниот ...
mk
Дејвис куп

Македонската Дејвис куп репрезентација вчера ги дозна противниците во третата европска зона во која се натпреварува, а денеска веќе отвори со победа во пресметката со Исланд. Нашите најдобри тенисери ја заверија победата уште при двата синг мечеви, па ...
mk
Дејвис куп

Машката македонска Дејвис Куп репрезентација ги дозна противниците за натпреварите од Третата Европска Зона. Нашата селекција во состав Горазд Србљак, Димитар Грабул, Стефан Мицов и Ѓорѓи Јанкуловски ќе биде дел од А групата каде носител, а воедно и домаќин е ...
EPA/Sergio Barrenechea
Дејвис куп

Новак Ѓоковиќ денеска ги демантираше информациите дека му е бизнис партнер на Жерард Пике во компанијата која наредните години ќе биде задолжена за реализација на завршниот турнир на Дејвис купот кој ќе биде организиран во поинаков формат. Српскиот ...
davis-cup
Дејвис куп

Интернационалната тениска федерација (ИТФ) денеска го објави партнерството со компанијата „Космос“, чија цел е промена на форматот на Дејвис куп натпреварувањето кое во иднина би требало да биде многу поатрактивно и да привлече поголем интерес меѓу тениските фанови. ...
Fonjini-Italija
Дејвис куп

Фабио Фоњини е еден од тенисерите познати по својот жесток темперамент и контроверзни потези на терените, а Италијанецот во свој стил реагираше и за време на Дејвис куп пресметката меѓу Италија и Јапонија. За време на мечот во ...