Дејвис куп

Дејвис куп

EPA/Sergio Barrenechea
Дејвис куп

Новак Ѓоковиќ денеска ги демантираше информациите дека му е бизнис партнер на Жерард Пике во компанијата која наредните години ќе биде задолжена за реализација на завршниот турнир на Дејвис купот кој ќе биде организиран во поинаков формат. Српскиот ...
davis-cup
Дејвис куп

Интернационалната тениска федерација (ИТФ) денеска го објави партнерството со компанијата „Космос“, чија цел е промена на форматот на Дејвис куп натпреварувањето кое во иднина би требало да биде многу поатрактивно и да привлече поголем интерес меѓу тениските фанови. ...
Fonjini-Italija
Дејвис куп

Фабио Фоњини е еден од тенисерите познати по својот жесток темперамент и контроверзни потези на терените, а Италијанецот во свој стил реагираше и за време на Дејвис куп пресметката меѓу Италија и Јапонија. За време на мечот во ...
Puij-Dejvis kup
Дејвис куп

Последниот меч во сингл конкуренција меѓу Лукас Пуиј и Стив Дарцис го реши и освојувачот на Дејвис купот за 2017 година, а тоа е репрезентацијата на Франција која славеше против соседот Белгија пред домашните фанови во Лил. Во ...
Erbert-Gaske
Дејвис куп

Францускиот капитен Јаник Ноа ги изненади фановите откако реши во денешниот дубл да настапат Гаске и Ерберт, но оваа двојка успеа да го донесе толку посакуваниот бод во финалето на Дејвис купот против Белгија. Во ситуација кога Ноа ...
conga
Дејвис куп

Репрезентациите на Франција и Белгија ќе се борат за пехарот во Дејвис Купот. Ова е епилогот по полуфиналните средби во кои „триколорите“ беа подобри од Србија, додека пак Белгијците со пресврт славеа над Австралија со 3-2. Последниот поен ...
EPA/SRDJAN SUKI
Дејвис куп

Австралискиот медиум ,,Сиднеј Морнинг Хералд” излезе со информација дека Лејтон Хјуит, селекторот на Дејвис Куп репрезентацијата на Австралија, го изоставил од списокот на репрезентацијата, Танаси Кокинакис и на негово место го повикал Џон Милман во полуфиналето против Белгија ...
novak-rg-2015
Дејвис куп

Јаник Ноа, селекторот на тениската репрезентација на Франција, во престојниот натпревар со Србија, во полуфиналето на Дејвис Куп, даде интересна изјава. – Се надевам дека Ѓоковиќ нема да дојде на натпреварот со нас. Септември е далеку, ама знам дека ...
EPA/ETIENNE LAURENT
Дејвис куп

Србија се пласираше во полуфиналето со лесните победи на Ѓоковиќ и Троицки и тесната победа на Ненад Зимоњиќ и Виктор Троицки, кои во дубл мечот против Лопез и Карено Буста славеа тесна победа во пет сета. Велика Британија ...
dzumhur
Дејвис куп

Дејвис Куп репрезентацијата на Босна и Херцеговина загуби од Холандија во Зеница во второто коло од првата евро-африканска зона со тоа што клучната пресметка и поен за „лалињата“ го донесе Робин Хасе во мечот со Дамир Џумхур. Средбата ...