Дејвис куп

Дејвис куп

trening
Дејвис куп

Дејвис Куп репрезентацијата на Македонија е на чекор до полуфинале на турнирот од Третата Европска зона кој се игра во Созопол, Бугарија. Нашите тенисери по триумфите над Малта (2-1) и Исланд (3-0) се пред третата победа во својата ...
EPA/SRDJAN SUKI
Дејвис куп

Новак Ѓоковиќ се рехабилитираше по повредата на лактот поради која го пропушти Мастерсот во Мајами и денеска триумфално се врати на терените со победа за српската Дејвис куп репрезентација. Актуелниот светски рекет број два победи во три сета ...
jotovski tunis
Дејвис куп

Македонската Дејвис куп репрезентација ова утро славеше на одложениот меч во игра на двојки против селекцијата на Малта за вкупна победа од 2:1, а набрзо после тоа следеа уште две пресметки против ривалите од Исланд. Македонија стигна и ...
dejvis kup-makedonija
Дејвис куп

Македонската Дејвис Куп репрезентација ги дозна своите ривали за предизвикот во Созопол (Бугарија) преку кои ќе се обиде да дојде до пласман во втората Евро-африканска зона. Тимот предводен од капитенот Дејан Маринковиќ и асовите Томислав Јотовски, Димитар Грабул, ...
dejvis kup-makedonija
Дејвис куп

Македонската Дејвис Куп репрезентација во наредниот период ќе биде активна во Созопол, Бугарија каде што од среда ќе тргне во напад на пласман во втората Евро-африканска зона. Тоа воопшто нема да биде лесно, ама македонската делегација предводена од ...
nadal-bagdatis
Дејвис куп

Шпанскиот рекет, Рафаел Надал добро напредува на Мастерсот во Мајами каде ја брка својата прва титула во кариерата, но од друга страна тој е во центарот на вниманието поради одлуката да не настапи за својата Дејвис Куп селекција ...
arno-gabas
Дејвис куп

Дејвис куп пресметката меѓу Велика Британија и Канада заврши неславно поради потегот на Денис Шаповалов, младата тениска надеж која при негатива во петтиот одлучувачки сет реагираше крајно нервозно и го погоди главниот судија во окото. Канадскиот тинејџер брзо ...
Shapovalov
Дејвис куп

Новата надеж на канадскиот тенис, Денис Шаповалов на лош и бизаран начин и се претстави на пошироката спортска јавност, со потег кој уште долго време ќе се памети. Имено тој на решавачкиот меч во Дејвис Купот меѓу неговата ...
EPA/ANDREJ CUKIC
Дејвис куп

Новак Ѓоковиќ и помогна на својата Дејвис куп репрезентација да извојува победа над Русија, но тенискиот викенд во Ниш донел конфликтна ситуација со доскорешниот српски селектор, Богдан Обрадовиќ. Тој неочекувано доби отказ од својата функција иако на Србија ...
sudija-dejviskup
Дејвис куп

Дејвис куп дуелот меѓу репрезентациите на Канада и Велика Британија заврши на невообичаен начин и тоа поради еден нервозен потег на младиот Денис Шаповалов поради кој беше дисквалификуван. Шаповалов го играше решавачкиот петти меч против Едмунд и при ...