Дејвис куп

Дејвис куп

Puij-Dejvis kup
Дејвис куп

Последниот меч во сингл конкуренција меѓу Лукас Пуиј и Стив Дарцис го реши и освојувачот на Дејвис купот за 2017 година, а тоа е репрезентацијата на Франција која славеше против соседот Белгија пред домашните фанови во Лил. Во ...
Erbert-Gaske
Дејвис куп

Францускиот капитен Јаник Ноа ги изненади фановите откако реши во денешниот дубл да настапат Гаске и Ерберт, но оваа двојка успеа да го донесе толку посакуваниот бод во финалето на Дејвис купот против Белгија. Во ситуација кога Ноа ...
conga
Дејвис куп

Репрезентациите на Франција и Белгија ќе се борат за пехарот во Дејвис Купот. Ова е епилогот по полуфиналните средби во кои „триколорите“ беа подобри од Србија, додека пак Белгијците со пресврт славеа над Австралија со 3-2. Последниот поен ...
EPA/SRDJAN SUKI
Дејвис куп

Австралискиот медиум ,,Сиднеј Морнинг Хералд” излезе со информација дека Лејтон Хјуит, селекторот на Дејвис Куп репрезентацијата на Австралија, го изоставил од списокот на репрезентацијата, Танаси Кокинакис и на негово место го повикал Џон Милман во полуфиналето против Белгија ...
novak-rg-2015
Дејвис куп

Јаник Ноа, селекторот на тениската репрезентација на Франција, во престојниот натпревар со Србија, во полуфиналето на Дејвис Куп, даде интересна изјава. – Се надевам дека Ѓоковиќ нема да дојде на натпреварот со нас. Септември е далеку, ама знам дека ...
EPA/ETIENNE LAURENT
Дејвис куп

Србија се пласираше во полуфиналето со лесните победи на Ѓоковиќ и Троицки и тесната победа на Ненад Зимоњиќ и Виктор Троицки, кои во дубл мечот против Лопез и Карено Буста славеа тесна победа во пет сета. Велика Британија ...
dzumhur
Дејвис куп

Дејвис Куп репрезентацијата на Босна и Херцеговина загуби од Холандија во Зеница во второто коло од првата евро-африканска зона со тоа што клучната пресметка и поен за „лалињата“ го донесе Робин Хасе во мечот со Дамир Џумхур. Средбата ...
EPA/ETIENNE LAURENT
Дејвис куп

Британската Дејвис куп репрезентација го загуби дуелот со Франција во Светската група, а домашните фанови во еден момент имаа можност дополнително да уживаат во изданието на француските тенисери. За време на дубл мечот одигран вчера, Никола Мау се ...
mk
Дејвис куп

Дејвис Куп репрезентацијата на Македонија не успеа да обезбеди пласман во Втората Евро-африканска зона. Тимот предводен од капитенот Дејан Маринковиќ не излезе на крај со Луксембург, односно пропуштивме голема шанса да направиме еден исчекор и да дојдеме до ...
djoko
АТП Дејвис куп

Новак Ѓоковиќ триумфираше на денешната Дејвис куп пресметка во дресот на српската репрезентација, а по мечот во кој не загуби сет против Шпанецот Рамос-Вињолас, зборуваше пред новинарите за актуелната ситуација. – Се е во ред, фала богу и ...