Дејвис куп

Дејвис куп

cilic-i-dodig
Дејвис куп

Репрезентацијата на Хрватска е на чекор од освојување од титулава во Дејвис Купот, откако вториот поен за нив во големото финале го донесоа Марин Чилиќ и Иван Додиг. Тие во преполната арена во Загреб со 3-0 во сетови ...
del-potro
Дејвис куп

Репрезентацијата на Аргентина израмни на 1-1 против Хрватска во финалето на тенискиот Дејвис куп кој се одржува во Хрватска. Првиот поен за „гаучосите“ го донесе нивниот најдобар тенисер Хуан Мартин Дел Потро кој по повеќе од три часа ...
maradona-zagreb
Дејвис куп

Финалето на тенискиот Дејвис куп започна денеска во Загреб, а Хрватска веќе води против Аргентина со 1:0. Првата победа на домаќините им ја донесе Марин Чилиќ кој во пет сета го победи Федерико Делбонис, а гостинските фанови барем ...
diego-rosio
Дејвис куп

Диего Армандо Марадона пристигна во Хрватска со цел да биде навивач плус за својата Аргентина на Дејвис куп финалето кое стартува денеска, но мора да се напомене дека легендарниот фудбалер остана разочаран од начинот на кој беше пречекан ...
argentina-dejvis-kup-glazgov
Дејвис куп

Леонардо Мајер го изгуби првиот сет против Ден Еванс, но направи пресврт и славеше со 4:6, 6:3, 6:2, 6:4 во Глазгов и стави крај на надежите на Велика Британија да ја одбрани титулата во Дејвис купот. Аргентинскиот тенисер, ...
endi-mari-dejvis-kup
Дејвис куп

Енди Мари загуби од Хуан Мартин дел Потро во првиот меч од полуфиналната пресметка помеѓу Велика Британија и Аргентина во Дејвис купот. Аргентинецот победи со 4:6, 7:5, 7:6, 3:6, 4:6 по пет часа и седум минути игра во ...
mari
Дејвис куп

Енди Мари не го заврши на посакуван начин грен слемот во Њујорк, но неговото расположение е на високо ниво и е подготвен за добра претстава во Дејвис Купот каде со Велика Британија во полуфиналето ќе се соочи со ...
isner-1
Дејвис куп

Џон Иснер го победи Борна Чориќ со 3:0 во сетови на денешниот Дејвис куп меч, но покрај доминантна игра, Американецот може да се пофали дека го освои и најнеобичниот поен кој ги остави без текст сите присутни на ...
Tomic-Kirjos
Дејвис куп

Бернард Томиќ и Ник Кирјос важат за дел од најконтроверзните тенисери во АТП серијата, па и не е изненадување што светските медиуми пренесуваат дека австралиските репрезентативци влегле во меѓусебен конфликт. „Иницијативата“ дојде од страна на Томиќ кој за ...
mk-dejvis
Дејвис куп

Македонската тениска репрезентација како петтопласирана го заврши својот настап во третата евро-африканска зона во Дејвис Купот. Денеска нашите асови ја победија селекција на Црна Гора со 2:0. Првиот поен го освои Горазд Србљак кој го победи Матија Булатовиќ ...