Дејвис куп

Дејвис куп

makedonija dejvis cup2016
Дејвис куп

Македонската тениска репрезентација нема да разигрува за пласман во втората евро-африканска зона, откако денеска во последниот клучен дуел од групата Б загуби од Република Ирска со 2:1. Се добро започна за нашата селекција, Димитира Грабул го донесе првиот ...
makedonija dejvis cup2016
Дејвис куп

Македонската тениска Дејвис куп репрезентација успешно и со максимална победа го заврши и вториот натпреварувачки ден од третата европска зона што се одржува во Талин. По вчерашната победа над Ерменија од 3:0, денеска со истиот резултат беше преслушана ...
conga so topka
Дејвис куп

Дејвис куп репрезентацијата на Франција ќе се соочи со Канада во првото коло од светската група кое е на програмата од 4 до 6 март. „Триколорите“ се огромни фаворити на овој дуел, бидејќи за Канаѓаните нема да настапат ...
makedonija dejvis cup2016
Дејвис куп

Македонската Дејвис куп репрезентација со максимална победа над Ерменија од 3:0 го стартуваше настапот во третата европска зона. Трите триумфи за нашата селекција ги донесе дуото Димитар Грабул и Томислав Јотовски. Ветеранот на почетокот го доби 18-годишниот Микаел ...
Makedonija_Dajvis_Kup_2015
Дејвис куп

Македонската Дејвис куп репрезентација денеска ги доби своите противници во групната фаза од третата евро-африканска зона, во која покрај домаќиниот Ерменија, се најдоа Ирска и Албанија. Први противници на Томислав Јотовски, Димитар Грабул и Горазд Србљак ќе бидат ...
Mari-daviscup
Дејвис куп

Енди Мари го победи Давид Гофан со убедливи 3:0 и ја потврди големата победа на Велика Британија над Белгија во финалето на тенискиот Дејвис куп кое се играше во Гент. Најдобриот британски тенисер стигна до втората сингл победа, ...
Endi-Mari-Davis
Дејвис куп

Најдобриот британски тенисер, Енди Мари, го доби сингл мечот против Бернард Томиќ и ја одведе Велика Британија во финалето на Дејвис купот првпат по 1978 година. Мари славеше со 3:1 во сетови и ја потврди победата над Австралија ...
Makedonija_Dajvis_Kup_2015
Дејвис куп

Македонската Дејвис Куп репрезентација ја среди Грција во битката за петтото до осмото место во третата европска зона. На првата денешна средба во Сан Марино, искусниот Димитар Грабул го победи Христос Антонопулос со 2:0 во сетови (6-4, 7-6), ...
Nenad-Zimonjic
Дејвис куп

Аргентина ја елиминираше Србија во Дејвис купот уште по првите два натпреварувачки дена, а пресметката во Буенос Аирес денеска беше решена со поразот во дубл на Зимоњиќ и Троицки во дуелот со Берлок и Мајер. Очигледно дека гостите ...
tomislav_jotovski_kiseljak
Дејвис куп

Иако ја имаа улогата на апсолутни фаворити пред пресметката со Норвешка, македонските тенисери не успеаја да ја оправдаат истата и да се пласираат во полуфиналето од разигрувањето за пласман во Втората натпреварувачка зона. Пред се, големо изненадување беше ...