Атлетика

Атлетика

Serbia-Marathon-pobednici
Атлетика

Репрезентативките на Атлетска Федерација на Македонија, Весна Кираџиева и Андријана Поп Арсова, викендов во Белград на Балканското првенство во маратон, во склоп на Србија маратон беа втори во екипен пласман/жени, со што на Македонија и донесоа сребро! Андријана ...
kipcoge
Атлетика

Елиуд Кипчоге изрежира ден за историја во Австрија, бидејќи ова утро во главниот град Виена стана првиот човек и спортист во историјата кој истрчал еден маратон под границата од 2 часа. Неверојатниот 34-годишен Кениец кој е светски рекордер ...
kina
Атлетика

Кинеската женска штафета стана хит на социјалните мрежи откако прописно се посрамоти на Светското првенство во Доха. Тркачките не успеаја правилно да се заменат, па мораа да се враќаат назад за правилно да го изведат тоа што го ...
fraser-pryce
Атлетика

Шели-Ен Фрејзер-Прајс истрча со најбрзо време годинава (10,71) и тоа беше доволно за да стигне до рутинска победа на трката на 100 метри во женска конкуренција на СП во атлетика кое се одржува во катарската престолнина Доха. Атлетичарката ...
meshana-stafeta-doha
Атлетика

Американската репрезентација стигна до убедлива победа на мешаната штафетна трка 4×400 метри на Светското првенство во атлетика кое се одржува во Доха. Вилберт Лондон, Алисон Феликс, Куртни Около и Мaјкл Чери ја завршија трката со време 3:09:34 минути ...
bolt-getlin
Атлетика

На Светското првенство во атлетика кое се одржува во Доха денеска беа доделени уште неколку комплети медали, а најатрактивен настан очекувано беше трката на 100 метри во машка конкуренција. Победата на Кристијан Колмен дојде со најбрзо време на ...
chris-coleman
Атлетика

Американскиот атлетичар, Кристијан Колмен, ја оправда фаворитската улога и го освои златниот медал на 100 метри на Светското првенство во Доха, Катар. Колмен оствари солидни времиња и во првата рунда и во полуфиналето, а во финалната трка истрча ...
bolt-aplauz-lonndon
Атлетика

Најбрзиот човек на денешницата, Јусеин Болт даде доста храбра изјава во која посочи дека се уште не се родил оној кој би можел да го надмине. Блт е светски рекордер на спринтерските патеки и откри дека се надева ...
coleman
Атлетика

Американскиот атлетичар Кристијан Колмен се извлече без суспензија од анти-допинг агенцијата, откако обвинението против него за прекршување на правилата е повлечено. Американската анти-допинг агенција вели дека добила допис од Светската агенција (ВАДА) да го затвори случајот со атлетичарот ...
Атлетика

Јусеин Болт испиша историја на делниците од 100 и 200 метри, а со сите свои успеси кои ги оствари на светските првенства и Олимписките игри, Јамајканецот си го обезбеди приматот најдобар на сите времиња. Популарната „молња“ од Јамајка беше ...