Атлетика

Атлетика

adrijana-poparsova
Атлетика

Адријана Поп Арсова се надминува себеси со секој нов обид за трчање на маратон, па по рекордот кој го постави во Скопје, изминатиов викенд оствари уште поголем успех на митингот кој се одржа во Холандија. Маратонот кој се ...
kipcoge-berlin
Атлетика

Елиуд Кипчоге направи историја во Берлин ова утро, откако неверојатниот Кениец успеа да се надмине себеси на маратонот кој секоја година традиционално се одржува во Германија, поставувајќи време кое сигурно никој нема да може да го урне во ...
bolt-gravitacija
Атлетика

Јусеин Болт неодамна реши да ја замени атлетиката со фудбалот и почна да настапува за австралискиот клуб Сентрал Коуст Маринерс, но во меѓувреме е отворен и за други експерименти во животот. Во рамките на една промотивна кампања, Болт ...
michael-johnson1
Атлетика

Американскиот легендарен атлетичар, Мајкл Џонсон, им открил на медиумите дека доживеал мал мозочен удар, но сега ја напуштил болницата и се вратил во својот дом. Четирикратниот олимписки шампион кој беше познат по доминацијата на трките на 200 и ...
Duplantis
Атлетика

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис направи вистинска сензација на Европското првенство во Берлин, освојувајќи го златниот медал во дисциплината скок со стап. Она што го издвојува Дуплантис од конкуренцијата е фактот што има само 18 години, а со скокот ...
Dario-Ivanovski
Атлетика

Најдобриот македонски атлетичар, Дарио Ивановски се пожали за условите кои му ги овозможува нашата земја и забраната за користење на националната арена „Филип Втори“, а таквиот гнев негативно се одрази врз неговиот резултат на Европското првенство. Ивановски денеска ...
Drita-Islami atletika
Атлетика

Македонската репрезентативка во атлетика, Дрита Ислами, на квалификациите на 400 метри со пречки на Европското атлетско првенство во Берлин заврши на последното место со убедливо најслабо време 1:02.23 минута. Таа настапи во втората група и нејзиниот резултат беше ...
london-dl
Атлетика

Откако атлетскиот свет во изминативе два дена беше сведок на рушење на два светски рекорди, најпрво на митингот во Монако, а потоа и на првиот ден од лондонскиот спектакл, продолжија натпреварувањата во британската престолнина. На вториот ден од ...
bosworth-wr
Атлетика

Денеска и утре на Олимпискиот стадион во Лондон се одржува единаесеттиот од вкупно четиринаесет митинзи од Дијамантската лига, која е под покровителство на Светската атлетска федерација (ИААФ). Претставникот на домашната репрезентација, 28-годишниот Том Босворт, собори светски рекорд кој ...
rekord-monaco
Атлетика

Вечерва во Монако се одржува десеттиот од четиринаесетте митинзи од атлетската Дијамантска лига, а гледачите на ова шоу беа сведоци на многу рекорди. Во дисциплината 3000 метри стиплчејс во женска конкуренција, Кенијката Беатрис Чепкоеч успеа да стигне до ...