Атлетика

Атлетика

awc2018
Атлетика

На Олимпискиот стадион во Лондон викендов се одржување на првото издание на новото натпреварување во атлетиката, наречено Светски куп. На настанот учествуваа осум од најдобрите репрезентации, а како најдобри се истакнаа атлетичарите од Соединетите Американски Држави, кои убедливо ...
vlodarchik
Атлетика

Овој викенд во Лондон се одржува Светскиот куп, на кој атлетичарите од осум селекции имаат свои претставници во повеќето дисциплини. На првиот ден од ова натпреварување, кое за прв пат ги собра најдобрите атлетски репрезентации, селекцијата на САД ...
atletika-vozrast
Атлетика

Во моменти кога фудбалските фанови можат да здивнат од случувањата на Светското првнство каде денес и утре се слободни денови, на социјалните мрежи во изминативе неколку часа посебен хит стана една дебата која се отвори од страна на ...
emrch-skopje
Атлетика

Денеска на планината Водно се собраа најдобрите натпреварувачи во планинско трчање од цела Европа, кои се натпреваруваа во континенталниот собир. Атлетичарите се натпреваруваа во четири категории: сениори и јуниори во машка и женска конкуренција, а патеката беше со ...
echevarria
Атлетика

Кубанскиот атлетичар Хуан Мигел Ечеварија на вчерашниот митинг од Дијамантската лига во Стокхолм успеа да го изведе најдобриот скок во последните 23 години. Младото 19-годишно момче во март годинава на Светското првенство во сала, кое се одржуваше во ...
PR text STBBT
Атлетика

Скопје, следниот месец, ќе биде домаќин на светски познатиот Скопски маратон. На овој најмасовен настан во Македонија ќе трчаат илјадници љубители на овој спорт и на здравиот живот. Во своето десетгодишно постоење, Скопскиот маратон привлече учесници од над ...
bolt Elis
Атлетика

Јусеин Болт изјави дека ќе се врати во Борусија Дортмунд затоа што од клубот добил продолжување на неговиот пробен период на дополнителни три недели. Најбрзиот човек на светот минатиот месец помина два успешни дена на проба со првиот ...
berlin-polumaraton
Атлетика

Германската полиција успешно детектирала и навреме спречила планиран напад на учесниците и гледачите на полумаратонската трка во Берлин, – објавија светските новински агенции. Група од шест луѓе требало да го изврши нападот, а нивниот план содржел напад со ...
avicena-zenskatrka
Атлетика

Атлетиските трки привлекуваат се поголемо внимание и интерес меѓу рекреативците и спортистите, па така на овогодишеното издание на Авицена Женската трка имаше навистина голем одѕив и феноменално дружење. Шестото издание на Авицена Женската трка, во организација на Сојузот ...
Kvala ubistvo napad
Атлетика

Јужна Африка е местото кое се случи најголемата трагедија поврзана со спортисти. Еден од најуспешните јужноафрикански триатлонци Мленги Гвала, бил нападнат од разбојници, кои не биле заинтересирани за да го ограбат, туку да го убијат на свиреп начин. ...