Поврзете се со нас

Атлетика

Лајлс со пеколен пресврт стигна до златото на 100 метри (Видео)

Објавено

на

Фото:twitter.com/WorldAthletics

Американскиот спринтер Ноа Лајлс досега во кариерата се истакна како специјалист на трките на 200 метри, но сега за првпат во кариерата стана и светски шампион на 100 метри.

Двократниот светски првак на 200 метри денеска беше најбрз на најкратката делница и славеше во финалето на Светското првенство во Будимпешта, иако немаше баш најдобар старт на трката.

Американецот имаше лоши почетни 30 метри и не изгледаше како атлетичар кој е во најдобар позиција за победа, но со пеколно забрзување во завршницата дојде до пресврт и до златниот медал.

Со најдобро лично време од 9:83, Лајлс го освои златото пред Лестли Тебого од Боцвана кој заврши втор и го освои среброто, а бронзата му припадна на Британецот Жарнел Хјуз.

Оваа победа не означува крај на возбудувањата за Лајлс во Будимпешта, бидејќи е пријавен и за трката на 200 метри каде сигурно ќе брка нова победа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни