Атлетика

Атлетика

Dario-Ivanovski
Атлетика

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски, победи на трката на 3.000 метри на митингот во Нови Сад со нов државен рекорд. Ивановски го освоил првото место во Нови Сад со време 8:17:92 минути, со што успеа да го собори државниот ...
colin-jakcson
Атлетика

Долги години по завршувањето на успешната атлетска кариера и во моментите кога работи како стручен коментатор на „Би-Би-Си“, Колин Џексон откри пред медиумите дека е хомосексуалец. Велшанецот кој настапуваше како претставник на Велика Британија гостувал во емисија на ...
bolt-pad
Атлетика

Јусеин Болт на најнепосакуван начин ја заврши својата нестварна атлетска кариера, а уште полошо сценарио за него беше тоа што одреден дел од јавнота и фановите се посомневаа во неговата повреда и немоќниот пад на тартанот. Одредени лица ...
Brittney-Reese2
Атлетика

Светскиот шампионка во скок во далечина, Американката Бритни Рис, доста остро реагираше на пораката на српскиот ТВ коментатор, Милојко Пантиќ, во која порака тој истакнува дека во таа дисциплина најдобра на СП во Лондон била Ивана Шпановиќ. Шпановиќ ...
Ivana-Spanovic-atletika
Атлетика

Ивана Шпановиќ е една од најактуелните спортистки во светската јавноста по непријатната ситуација која и се случи на СП во Лондон. Таа важеше за една од фаворитките за највисок пласман во дисциплината скок во далечина на СП во ...
VeselinJevrosimovic
Атлетика

Претседателот на Атлетската федерација на Србија, Веселин Јевросимовиќ најави дека ќе поднесе жалба во Судот за спортска арбитража во Лозана поради неправдата што е направенa врз Ивана Шпановиќ на Светското првенство во Лондон. – Комисијата донесе аматерска одлука, ...
Inik 3
Атлетика

Американската репрезентативка во скок во височина, Иникa МекФерсон е главна ѕвезда на Светското првенство во Лондон. Таа каде и да се појави, ги привлекува новинарите, кои се спремни со прашања, ама најчесто прашања кои не се поврзани со ...
bolt-1
Атлетика

Јусеин Болт на најнепосакуван можен начин ја заврши својата успешна и незаборавна кариера, бидејќи повредата на левата нога пристигна во најлош можен момент и во ситуација кога се обидуваше достојно да се збогува од светските атлетски првенства. Легендарниот ...
bolt-pad
Атлетика

Во текот на денешниот ден сите со големо внимание ја најавуваа последната трка на Јусеин Болт во кариерата, но за жал, неверојатниот Јамајканец имаше уште понепосакуван финиш на денешната штафета отколку во финалето на 100 метри. Болт имаше ...
Farah-razocaran
Атлетика

Мо Фарах не успеа да се збогува со британските фанови со победа откако го освои само сребрениот медал на трката на 5.000 метри на СП во Лондон. Атлетичарот кој доминираше изминативе години на трките на 5.000 и 10.000 ...