Поврзете се со нас

АБА лига

Атанасов: Можевме и да победиме, целта е остварена

Објавено

на

Екипата на МЗТ Скопје доживеа минимален пораз од Широки од 70:68 во втората средба од четвртфиналето во АБА2 лигата, пораз кој за македонскиот тим нема големо значање со оглед на тоа што со вкупни 153:139 обезбеди пласман во наредната фаза.

МЗТ загуби од Широки, но обезбеди полуфинале во АБА2 лигата (ВИДЕО)

Победата на домашен терен се покажа како пресудна за „металците“ кои за нареден ривал ќе го имаат Спартак Суботица, состав кој двапати рутински го надигра Домжале.

Cup tree provided by Sofascore

-Знаевме дека Широки ќе одигра добар натпревар на домашен терен и дека ќе бидат поагресивни и ќе пружат подобар отпор. Имавме шанса да победиме, но не успеавме, но најважно е што ја остваривме целта на овој натпревар и на крајот влеговме во полуфиналето на АБА 2 лигата, -порача тренерот Васко Атанасов.

Следно за „штрковите“ е соочувањето со Гостивар каде води со 2-0, па со победа ќе ја затвори четвртфиналната серија во Првата лига.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни