РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

jane-16-helsingborg-vs-varberg-600
Свет

Македонскиот голман Јане Цветковски очигледно ја задржува успешната нагорна линија во градењето на интернационалната кариера, бидејќи според шпекулациите во германските медиуми се одлучил да ја прифати понудата и по Словачка, Босна и Херцеговина и Шведска, да се префрли ...
raul so reprezentacija januari2018
Репрезентација

Македонската ракометна сениорска репрезентација пред еден месец успеа да обезбеди пласман на Светското Првенство што во 2019 година ќе се игра во Данска и Германија и тоа откако во баражот ја надигра селекцијата на Романија. За овој осварен успех ...
ehf
Европски купови

Македонските ракометни претставници денеска ги добија своите противници за настапите во европските купови. Составот на Тинекс Пролет  ќе се соочи со Карвина од Чешка во втората рунда на ЕХФ купот, додека пак во истато ова натпреварување, ама во женска ...
kiselev
Македонија

Од раководството на шампионот на Македонија, Вардар го потврдија ангажманот на десниот бек на репрезентацијата на Русија, Димитри Киселев. 23 годишниот Киселев доаѓа од редовите на Санкт Петербург каде настапува од почетокот на својата кариера. Киселев е актуелен ...
temelkovski
Македонија

Поранешниот селектор на македонската ракометна репрезентација, Илија Темелковски повеќе не е предводник на Еурофарм Работник. Прволигашот од Битола одлучи да направи промена на клупата, но тоа не значи дека Темелковски ќе се замине од клубот. Имено тој добива ...
gorbok-vardar
Македонија

Од таборот на македонскиот шампион РК Вардар објавија дека нов ракометар на клубот е Сергеј Горбок. Горбок откако со ПИК Сегед ја прекина доминацијата на Веспрем во унгарскиот шампионат сега се враќа меѓу „црвено црните“ потпишувајќи двегодишен договор ...
borec-metalurg2
Македонија

Машката Супер лига во наредната сезона може да остане без некогашниот државен првак и еден од најголемите расадници на репрезентативци, ГРК Борец, откако клубот минува низ вистинска голгота. Ракометарите на овој клуб ја минаа минатата сезона со ниски ...
Vardar slika
СЕХА лига

Специјализираниот портал за ракомет на овие простори, „Балкан Хендбол“, организираше годишен избор за најдобри ракометари во машка и женска конкуренција на Балканот. Откако во текот на вчерашниот дел Вид Кавтичник и Велимир Петковиќ беа избрани за најдобар ракометар ...
timeout vardar vs kiel 2018
Македонија

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар ги продолжи договорите со четири играчи, односно и во иднина дел од „црвено-црниот“ табор ќе бидат капитенот Стојанче Стоилов, Даниил Шишкарев, Даниел Ѓорѓески и Мартин Поповски. Првите двајца се обврзаа дека ќе останат ...
kavticnik-1
СЕХА лига

Специјализираниот портал за ракометот на екс-ју просторите, „Балкан Хендбол“ по шести пат организираше избор за најдобар ракометар на Балканот. За најдобар играч на овие простори, покрај публиката гласаше и редакцијата на овој портал, а меѓу кандидатите за оваа ...