РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

kire udar
Свет

Кире Лазаров беше еден од најдобрите поединци во редовите на Нант, кој вечерва го победи Иври со резултат 32:24 во натпревар од француското ракометно првенство. Нант како гостин ги освои бодовите против Иври, со што останува со перфектен ...
vardar-crvenkovska
Македонија

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на  Билјана Црвенковска. Поранешната македонска репрезентативка и екс ракометарка на Вардар, Кометал Ѓорче Петров, Ускудеа (Турција) и Салерно (Италија) досега беше заменик директор во клубот, ...
timur-parondo-pres
Лига на шампиони

Тимур Дибиров не беше воопшто изненаден од победата која ја оствари Вардар на гостувањето кај европскиот шампион Монпелје, но денеска потенцираше дека тој и неговиоте соиграчи мора да го задржат истиот пристап на секој натпревар за да можат ...
Gorbok
Лига на шампиони

Ракометарите на Вардар, имаа успешен старт со голема победа на гостувањето кај Монпелје со 27-24 на првиот меч во новата сезона во Лигата на шампиони. Сепак, за да бидат комплетни во ростерот им фалеше левиот бек Сергеј Горбок, ...
metalurg-izvigac1
СЕХА лига

Македонскиот ракометен вицешампион, Металург го освои првиот бод во новата сезона во СЕХА лигата и тоа откако вечерва пред своите гледачи во  СЦ „Борис Трајковски“ одигра нерешено 27:27  против Извигач. Двата тимови имаат свои периоди на доминација, добија ...
lino cervar idi tamu ne znam kade 2017
Лига на шампиони

Хрватскиот шампион ППД Загреб оствари голема победа (29:31) на гостувањето кај Флензбург во второто коло на ракометната Лига на шампиони. Лино Червар и неговите избраници доминираа на дуелот против германскиот шампион и заслужено ја остварија првата победа во ...
vardar-tatran
СЕХА лига

Вардарци синоќа го одиграа четвртиот натпревар од регионалната СЕХА лига и успеаја да останат несовладани и против дебитантот Стеауа Букурешт. Најдобри поединци кај „црвено-црните“ со по 5 гола беа Даинис Криштопанс и Дмитриј Киселев, додека зад нив со ...
borko
Свет

Ракометарите на Бенфика прокнижија уште една победа во домашниот шампионат со што го задржаа максималниот учинок по четири одиграни натпревари. Борко Ристовски и компанија вечерва како гости славеа над составот на Боа Хора со 26-23. Домашниот состав добро ...
vardar
СЕХА лига

Ракометарите на Вардар ја оправдаа фаворитската улога и обезбедија победа над Стеауа од 27-21 во денешниот меч од СЕХА лигата. „Црвено-црните“ рутински го добија овој меч иако настапија без Вуко Борозан, Горбок и Стоилов. Предноста беше постепено градеа, па ...
rabotnik-pelister
Македонија

Ракометарите на Еурофарм Работник остварија голема победа над Пелистер од 33-22 во последниот меч од првото коло во машката Суперлига. Иако се очекуваше далеку понеизвесен меч, составот на Работник комплетно го надигра градскиот ривал и сосема заслужено дојде до ...