РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

deki
Свет

Тимот на Веспрем го задржа максималниот учинок и запиша уште една победа во домашниот ракометн шампионат. Овој пат големиот фаворит славеше на гостински терен над ДВТК-Егер со 41-22. Веспрем уште во првиот дел го уништи денешниот ривал (25-10), ...
Makedonija-F.Ostrovi
Репрезентација

Предводникот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски го објави списокот на ракометарки за престојната ЕХФ недела од 24 до 30 септември. Во овој период нашите најдобри ракометарки ќе одиграт две пријателски средби против селекцијата на Италија (27 и ...
meshkov-metal
Лига на шампиони

Првото коло од најсилното клупско натпреварување на стариот континент е веќе зад нас, а нашите клубови имаа половичен успех во дуелите со Монпелје и Спортинг. Откако место во најдобрата постава за почетното коло имаше за голманот на Вардар, ...
timur-parondo
Лига на шампиони

Вардар покажа дека ќе биде исклучително цврст орев и во новата натпреварувачка сезона во Лигата на шампионите, без разлика на промената во ростерот која настана во нашиот најдобар тим по вториот последователен настап на фајнал-фор турнирот во Келн. ...
ehf-zname
Лига на шампиони

Новиот чувар на мрежата на ,,црвено-црните”, Дејан Милосављев покажа дека всушност Вардар има подобар и помлад ,,Штербик” на голот. Со 16 одбрани тој е прогласен за најдобар голман на првото коло во Лигата на шампиони, а неговата тројна ...
Milosavljev
Лига на шампиони

По завршувањето на минатата сезона и заминувањето на половина вардаров тим, фановите од тоа што најмногу се плашеа сите, не се случи. Напротив, РК Вардар со засилувањата кои пристигнаа всушност покажа дека е на исто победничко ниво, а ...
vardar odbrana
Лига на шампиони

Поголемиот број од ракометните вљубеници во Македонија останаа без натпреварите на нашите тимови во најпрестижното натпреварување во Европа, Лигата на шампионите, откако ниту една национална телевизија не ги откупи правата за оваа сезона. Синоќа, главниот уредник на телевизија ...
marko-tarabokija
Лига на шампиони

Висла Плоцк ја започна сезоната во Лигата на шампионите со убедлива победа над Вакер Тун, а потегот на натпреварот го имаше босанскиот репрезентативец, Марко Тарабокија. Откако се најде во една навидум безизлезна позиција, Тарабокија успеа од мртов агол ...
kire
Лига на шампиони

Кире Лазаров и Нант со пораз од Флензбург од 34-31 ја отворија новата сезона во најквалитетното ракометно натпреварување Лигата на шампионите. Францускиот прволигаш беше надигран од бундеслигашот кој беше подобар во двете полувремиња. Во првиот дел направи позитива ...
filip taleski
Свет

Тимот на Рајн-Некар Левен го направи првиот кикс во оваа сезона во Бундеслигата и тоа пред своите гледачи во битката со Лајпциг. „Лавовите“ важеа за огромни фаворити на хартија, но едвај дојдоа до реми и бод на дуелот ...