Боречки спортови

Боречки спортови

Manny Pacquiao
Боречки спортови

Мани Пакјао го презема појасот во ВБА велтер категоријата, победувајќи го Лукас Матис по седум рунди на нивното соочување на рингот во Куала Лумпур, Малезија. Боксерот од Филипините влезе офанзивно во пресметката и откако Аргентинецот Матис заврши со ...
abdurahim-idrizi
Боречки спортови Млади спортисти

Македонскиот каратист, Абдурахим Идризи се враќа со златен медал од учеството на Светскиот карате куп или младинската карате лига, каде се натпреваруваше меѓу јуниорите. Идризи настапил во категоријата до 55 килограми на турнирот во Умаг, Хрватска, а на ...
kormier-miocic
Боречки спортови

Изминатава ноќ во Лас Вегас се одржа најавуваниот УФЦ 226 спектакл, а како што се очекуваше, шлаг на тортата требаше да биде борбата меѓу „ѕверовите“ во тешка категорија, Стипе Миочиќ и Даниел Кормиер. Миочиќ кој има хрватско потекло ...
dejan-georgievski-taragona
Боречки спортови

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски во категоријата над 80 килограми ја имаше финалната борба на турнирот во склоп на Медитеранските игри во Тарагона. По трите победи денеска, нашиот претставник не успеа да стигне до триумф во борбата за златото ...
georgievski-taekvondo
Боречки спортови

Македонското теквондо е претставувано од двајца натпреварувачи на Медитеранските игри во Тарагона и веќе на првиот ден успеавме да стигнеме до финале. Дејан Георгиевски во апсолутна категорија над 80 килограми убедливо стигна до борбата за највисокото место на ...
mitrov-taragona
Боречки спортови

Македонските борачи во текот на вчерашниот ден ги имаа своите воведни борби на Медитеранските игри во Тарагона и не се покажаа во најдобро светло, но денеска беше нивниот ден. Најдобриот репрезентативец, Магомедгаџи Нуров, во категоријата до 97 килограми со ...
box-tarragona
Боречки спортови

На Медитеранските игри во Тарагона, македонскиот бокс е претставуван само со еден натпреварувач, Љуљзим Исмаили. Исмаили денеска ја започна својата медитеранска авантура, но уште на стартот беше поразен во двобојот со сирискиот натпреварувач Абдул Моен Азиз. Во трите ...
taragona-borenje-2
Боречки спортови

Македонската карате репрезентација освои еден златен и два бронзени медали од турнирот на Медитеранските игри во Тарагона, а чекор до уште едно најсјајно одличје се и нивните колеги од националниот тим во борење. Откако утрово нашиот најдобар борач ...
taragona-borenje
Боречки спортови

Македонските борачи во слободен стил денеска ги имаа своите настапи на турнирот во склоп на Медитеранските игри во Тарагона. Единствен кој утрово оствари победа од четворочлената делегација беше Магомедгаџи Нуров, кој во категоријата до 97 килограми со резултат ...
karatisti-taragona
Боречки спортови

Своите борби во Тарагона ги завршија и последните македонски натпреварувачи во карате, Берат Јакупи и Жарко Арсовски. Јакупи во финалниот меч во категоријата од 84 килограми беше поуспешен од францускиот натпреварувач Џеси Да Коста. Борбата заврши со резултат ...