Боречки спортови

Боречки спортови

DSC_8026
Боречки спортови

Македонските каратисти вкупно десет на број, ги завршија натпреварите на петтиот турнир од светската 1 Премиер Карате Лига и турнирите од А серија на турнир кој се одржа во Ротердам, Холандија. Сите наши спортисти останаа без пласман и ...
boks tragedija
Боречки спортови

Боксерот Скот Вестгарт од Велика Британија викендот забележа победа во рингот против Дик Спелман. Тоа беше голема борба за Вестгарт зошто успеа во долга и исцрпувачка борба која траеше 10 рунди да го победи фаворитот на мечот, а ...
zenski tim-makpetrol
Боречки спортови

Викендов во Штип се одржа државното карате првенство за сениори-ки, во поединечна и во екипна конкуренција во дисциплините борби (кумите) и кати.  На првенството со свои спортисти учествуваа 27 клубови од целата држава. Во генерален пласман прворангиран е карате ...
emil-pavlov-karate-klub-shtip
Боречки спортови

Македонскиот репрезентативец Емил Павлов, кој по одличните настапи на Карате 1 Премиерлигата во Дубаи, стигна до финалето и тоа победувајќи ги сите фаворити од типот на Јуејонг Гу од Јужна Кореја со 3:1, Степан Ефименко од Русија 3:2, ...
flojd-konorce
Боречки спортови

„Борбата на векот“ како што многумина ја нарекоа битката меѓу Флојд Мејведер и Конор МекГрегор донесе неверојатно голем публицитет во светската спортска јавност, но покрај необичниот спектакл, она што посебно беше фрапантно во целиот настан беше сумата на ...
miocic-nganu
Боречки спортови

Хрватскиот ММА борец, Стипе Миочиќ успеа да го победи Френсис Енгану на УФЦ 220 настанот и стигна до историски успех во овој спорт. Енгану беше фаворизиран од страна на УФЦ, но на Миочиќ тоа не му беше проблем ...
Makpetrol-Gran-pri-Kroacija-2018
Боречки спортови

Каратистите на Макпетрол освоија три медали на силниот меѓународен турнир ,,Кроација Гран При 2018“ што викендов се одржа во Самобор, Хрватска. Петар Заборски го освои сребрениот медал во категоријата -75 кг, постари јуниори У21. Македонската репрезентативка Моника Пендаровска  ...
bugarski-ronaldo
Боречки спортови

Бугарија има навистина одличен претставник во Кубрат Пулев во бокс тешката категорија, но од оваа земја, се почесто се продуцираат и натпреварувачи од другите боречки вештини, а секако најактуелни во последните години се УФЦ и ММА борбите. Бугарските ...
Van Dam
Боречки спортови

Со видеото кое излезе вчера, се потврди веста за малиот инцидент во кој учествуваше холивудскиот актер Жан Клод Ван Дам со познат УФЦ борец. Ван Дам, кој беше специјален гостин на тимот на Алфа Мејл, испробуваше техники со ...
Majk-Tajson
Боречки спортови

Мајк Тајсон влезе во бизнисот со марихуана. Тој купи ранч со 4 хектари и на него ќе ја сади зелената билка. Местото ќе се вика  „Тајсон ранч“ и е во близина на националниот парк „Долина на смртта“,а предвидено ...