Европски првенства

Европски првенства

ricardinjo3
Европски првенства

Португалската футсал репрезентација е нов европски шампион, откако вечерва во финалето на Европското првенство во Словенија, по продолженија ја победи Шпанија со 3:2. Големото соседско дерби донесе голема драма, Португалците поведоа уште на стартот преку Рикардињо, но следуваше ...
Tiago-Brito
Европски првенства

Португалската футсал репрезентација со победата од 5:3 над Украина го потврди пласманот во четвртфиналето на ЕП во Словенија, а и на денешниот настап на „европските Бразилци“ не недостасуваа атрактивни потези. Најголемиот мајстор Рикардињо постигна еден гол на оваа ...
ricardinho-portugal
Европски првенства

Рикардињо го започна настапот на Европското првенство во футсал со гол кој дефинитивно ќе биде еден од најатрактивните потези на ова натпреварување кое вчера започна во Словенија. Португалскиот репрезентативец повторно беше главна ѕвезда на теренот на дуелот на ...
Kubik-Polska
Европски првенства

Денеска во Словенија започна Европското футсал првенство, а по драматичното реми на домаќинот и Србија (2:2), во вечерниот термин се сретнаа репрезентациите на Полска и Русија, кои приредија уште една интересна завршница. Русите ја имаа улогата на фаворити, ...
trofej-Euro2020
Европски првенства

Европската фудбалска федерација денеска ги прецизираше деталите поврзани со натпреварите кои ќе се играат на Европското првенство во 2020 година, кое ќе биде специфично поради фактот што средбите ќе се играат во повеќе градови од различни земји. Отворањето ...
U18
Европски првенства

Македонските фудбалски надежи до 19 години нема среќа за првата фаза во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, кое ќе се одржи во Ерменија. Македонија се падна во групата 3 со репрезентативците на Чешка, Хрватска и Луксембург. ...
Soler
Европски првенства

Шпанската младинска фудбалска репрезентација не беше убедлива на квалификацискиот натпревар против Естонија, но сепак стигна до трите бода со триумфот со минимални 1:0. Стрелец на единствениот гол беше Карлос Солер во 65. минута, кога испрати вистинска бомба во ...
U-21 (5)
Европски првенства

Младата македонска репрезентација за играчи до 21 година со перфектна и чиста победа над Ерменија од 3-0 го започна новиот циклус на квалификациите за пласман на Европското првенство во Италија и Сан Марино во 2019 година. Новите „воини“ ...
Ceferin
Европски првенства

Актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин во изјава за „Кикер“ признава дека идејата следното Европско првенство да биде организирано од 13 земји не е премногу добра идеја и истото веројатно нема наскоро да се повтори. – Нема да ...
Jenas
Европски првенства

Поранешниот англиски репрезентативец, Џермејн Џенас, денеска беше дел од екипата стручни коментатори кои на стадионот во Тилбург, Холандија, го најавуваа натпреварот меѓу репрезентациите на Англија и Португалија на Европското сениорско првенство во женска конкуренција. За Џенас ова беше ...