Светски првенства

Светски првенства

Светски првенства

Соединетите Американски Држави ќе биде прва фаворити за титулата на Светското првенство кое годинава ќе се одржи во Кина, но ќе мора да дојдат до врвот без неколку важни играчи. Добро е познато дека настапот на Мундобаскетот го ...
harden-1
Светски првенства

Џејмс Харден решил да го пропушти претстојното Светско првенство во Кина, што значи дека кошаркарската репрезентација на Соединетите Американски Држави остана без уште една голема ѕвезда за турнирот на кој ќе го брани трофејот. Харден ги информирал одговорните ...
fiba-world-cup-china
Светски првенства

Оваа година во периодот од 31 август до 15 септември ќе можеме да уживаме во светското кошаркарско првенство на кое домаќин е Кина, но овој голем настан и спектакл дефитивно ќе остане покус за неколку квалитетни имиња. Веќе информиравме ...
ben simons
Светски првенства

Од 31 август до 15 септември се очекува светското кошаркарско првенство во Кина, настан на кој еден од фаворитите од сенка-селекцијата на Австралија нема да може да смета на најголемата ѕвезда Бен Симонс. Ова се последните информации кои ...
D1xmpr3WsAAeiN4
Светски првенства

Денеска во Шенжен, Кина беше извршена ждрепката за групната фаза за претстојното Светско првенство кое ќе се одржи во оваа азиска земја. Ждрепката ја водеше легендарниот кошаркар Коби Брајант кој не извлече некоја „група на смртта“, но затоа ...
avstralijazeni
Светски првенства

Изминатите 8 дена, најголемиот канарски остров Тенерифе ги угости селекциите на најдобрите женски кошаркарски нации на планетата, а во денешното финале место има само за двете најдобри досега. Во текот на вчерашниот ден беа одиграни полуфиналните средби од ...
Nurkic-BiH
Светски првенства

Поразот на Босна и Херцеговина од Чешка значи дека Босанците останаа без шанса да се пласираат на кошаркарското Светско првенство, а домаќините не беа задоволни од судењето. Најгласен и најдиректен по завршувањето на мечот беше НБА играчот, Јусуф ...
Selovenija
Светски првенства

Словенија го почуствува вкусот на поразот и по втор пат во квалификациите за Светско Првенство откако на домашен терен изгубија од кошаркарската репрезентација на Белорусија со 93:92. Клемен Препелиќ  имаше шанса да го изедначи натпреварот на четири секунди ...
fiba-wc2023
Светски првенства

Светската кошаркарска федерација денеска одлучи да ја додели организацијата на СП во 2023 година на три азиски земји, поточно на Јапонија, Индонезија и Филипините. Азиското трио добило повеќе гласови од заедничката кандидатура на Аргентина и Уругвај, а на ...
bobi-dixon
Светски првенства

Плејмејкерот на европскиот шампион Фенербахче и член на турската кошаркарска репрезентација, Боби Диксон е неизвесен за Европското првенство, кое започнува за четири денови. Поради повреда, Боби Диксон или како што во Турција го нарекуваат Мухамед Али, би можел ...