Светски првенства

Светски првенства

Anthony_Davis_2
Светски првенства

Светската кошаркарска федерација ги избра најдобрите моменти од неодамна завршеното светско првенство во Шпанија, при што и најдобриот шут и најдоброто забивање се од мечевите во осминафиналето. Иако изобилуваше со одлични акции и сензационални завршници во режија на ...
top5_i_mvp_spain2014
Светски првенства

Кајри Ирвинг имаше импресивен настап на светското првенство во Шпанија, па поради прикажаните индивидуални способности во финалето се закити со признанието најкорисен играч на турнирот. Бекот на САД во просек постигнуваше 12, 1 поен, 2,6 скокови и 3,6 ...
SAD-Srbija
Светски првенства

Американската кошаркарска репрезентација лесно ја одбрани светската титула, совладувајќи ја во финалето Србија со убедливи 129:92. Иако без најголемите НБА ѕвезди, селекцијата на САД сепак демонстрираше квалитетна кошарка и доминираше во текот на целиот натпревар во Мадрид, исклучувајќи ...