Поврзете се со нас

Европски купови

Шортс прогласен за МВП на сезоната во Еврокупот

Објавено

на

foto:twitter.com/ParisBasketball

Ти-Џеј Шортс е избран за МВП на сезоната во кошаркаркиот Еврокуп, признание кое заслужено го доби откако го предводеше својот тим Париз до пласман во финалето на ова европско натпреварување.

Тренерите, капитените, фановите и претставниците на медиумите учествувале во гласањето за најкорисен играч во сезоната која ќе биде крунисана со француско финале, а повремениот македонски репрезентативец добил најмногу гласови.

Шортс ја добива наградата на денот на кој започнува финалната серија, а неговиот тим Париз ќе се соочи со Бург, две од вкупно четири француски екипи кои досега играле финале во Еврокупот.

Париз издоминира во групната фаза и беше убедлив во нокаут фазата, а Шортс беше прогласуван за МВП и на четвртфиналната и полуфиналната фаза.

Претходно, Шортс беше вметнат и во најдобрата петорка, а таму друштво му прават Вилијамс од Улм, Оласени и Морган од Лондон Лајонс и Мајк од Бург.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни