Поврзете се со нас

Светски првенства

Франција ја надмудри Норвешка за трета светска титула

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/ihf_info

Женската ракометна репрезентација на Франција славеше во големото финале на Светското првенство (31:28) и тоа против досегашниот првак Норвешка, од кого загуби во претходното мундијалско финале.

Французинките ја прекинаа скандинавската доминација, а по израмнетото прво полувреме (11:11), во вториот дел стигнаа до посакуваната предност и ја откажаа Норвешка од ловот на нов трофеј за својата богата колекција.

Грандво и Хорачек со по 5 гола беа најефикасни во победничката селекција, додека кај сребрените Норвежанки се истакна Морк со 8 погодоци.

За Франција ова е трето светско злато, откако до овој успех стигна и во 2003 и 2017 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни