Свет

Свет

vojdan
Свет

Македонскиот репрезентативец, Војдан Стојановски со својот Олденбург доживеа пораз од Баерн Минхен од 95-74 во денешниот меч од првата германска кошаркарска лига. Олденбург добро се носеше во првите 20 минути (44-37), ама тој ритам не успеа да го ...
trajkovski
Свет

Искусниот македонски центар, Бојан Трајковски одигра фантастичен меч за АСЕ Пакс на вечерашното гостување кај Шопрон во првата унгарска лига. Некогашниот член на Работнички и МЗТ Скопје беше најдобар на паркетот со дабл-дабл учинок од 21 поен и 10 ...
neno-sut
Свет

Ненад Димитријевиќ и Хувентуд запишаа уште еден позитивен резултат во шпанскиот шампионат, односно вечерва дојдоа до петтата победа во осмиот сезонски настап и тоа против Обрадоиро. Каталонците го загубија првиот дел со 43-36,  но тоа како да им ...
stole za tri
Свет

Македонскиот репрезентативец, Стојан Ѓуроски продолжува да бележи импресивни партии во Шпанија во дресот на екипата на Уеска. Вечерва нашиот ас повторно беше двоцифрен, беше прв стрелец, односно беше најзаслужен што неговиот тим славеше во пресметката со Оуренсе Термал ...
jokic-otvorena
Свет

Актуелниот претседател на Кошаркарскиот сојуз на Србија, Предраг Даниловиќ, денеска престојувал во Подгорица каде пред група студенти зборувал на разни теми. Она што посебно ја заинтригира кошаркарската јавност е изјавата поврзана со НБА ѕвездата, Никола Јокиќ. Според Даниловиќ, ...
neno
Свет

Тимот на Хувентуд од кој дел е нашиот Ненад Димитријевиќ дојде до нова победа во шпанскиот шампионат и тоа на гостувањето во Мадрид кај Естудијантес со 83-69. Првата четвртина им припадна на домаќините со 21-17, но во продолжението ...
trajkovski
Свет

Македонскиот центар, Бојан Трајковски со АСЕ Пакс дојде до третиот триумф во шестиот првенствен натпревар во Унгарија. Пакс пред своите гледачи славеше над Капошвар со 83-81 и на тој начин ги остави зад себе поразите во двете претгодни рунди. ...
vojdan dribling
Свет

Војдан Стојановски и Олденбург повеќе не се перфектни во германската кошаркарска елита, а за тоа се погрижи составот на Гисен кој вечерва пред своите гледачи славеше со 97-88. Средбата беше изендачена три четвртини за да во завршните 10 ...
gjuroski
Свет

Македонскиот  репрезентативец, Стојан Ѓуроски продолжи со своите извонредни партии во дресот на Уеска и на пресметката со Паленсија. Нашиот крилен центар беше најдобар стрелец во својот табор и на натпреварот со 21 поен (1/2 за еден, 4/10 за ...
dimitrijevic
Свет

Екипата на Хувентуд за која настапува нашиот Ненад Димитријевиќ иако важеше за голем аутсајдер добро ја испоти и измачи Барселона во каталонското дерби во рамките на шестото коло во шпанскиот шампионат. Нено и колегите беа рамноправни и се ...