Свет

Свет

Dimitrijevic
Свет

Младиот македонски плејмејкер, Ненад Димитријевиќ имаше одлична претстава за Хувентуд, екипа која со голем пресврт во вториот дел дојде до триумф над Сарагоса со 94-83. Во таа победа нашиот Нено учествуваше со 7 поени од кои пет од ...
kostoski
Свет

Македонскиот репрезентативец, Александар Костоски со Питешти го доживеа првиот пораз на домашен терен во првата кошаркарска лига на Романија. Питешти пред своите гледачи беше надигран од страна на Орадеа со 73-65, а причината за тоа е пред се ...
luka-doncic
Свет

Лука Дончиќ не престанува да ги воодушевува кошаркарските фанови со своите импресивни потези, а за само неколку дена постигна две тројки преку цел терен. По таа против Барселона во Евролигата, денеска словенечкиот репрезентативец повторно успеа да погоди од ...
nenad
Свет

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ со Хувентуд ја прокнижи четвртата сезонска победа во Ендеса лигата и тоа откако со пресврт ја надигра Сарагоса (94-83) за која неделава потпиша Лестер Бо Мекејлеб. Хувентуд на паузата имаше негатива од 52-38, но ...
zare markovski
Свет

Македонскиот кошаркарски стратег, Заре Марковски повеќе не е предводник на турскиот состав Трабзонспор. Овој клуб реши да ја прекине соработката со Заре по драматичниот пораз од Бујукчекмече на нашиот Војдан Стојановски, меч во кој се играа две продолженија ...
vojdan
Свет

Војдан Стојановски ја доби македонската битка со Заре Марковски во првенството на Турција. Војдан со својот Бујукчекмече славеше над Трабзонспор во маратонски меч по две продолженија со 113-105. Регуларниот дел заврши без победник 84-84, по што мораше да ...
dimitrijevic
Свет

Ненад Димитријевиќ сезонава има позначајна улога во дресот на шпанскиот провлигаш Хувентуд каде стандардно добива шанса да ги покаже своите квалитети. Меѓутоа тој освен што е добар со рака прецизен е и со нога, а доказ за тоа ...
Bo_Mekejleb_so_Unikaha
Свет

Лестер Бо Мекејлеб од денеска има нов клуб, а според потврдените информации на медиумите, ја продолжува кариерата во Шпанија каде играше и минатата сезона во дресот на Гран Канарија. Нов клуб на Американецот со македонски пасош е Сарагоса, ...
Lonzo Ball braka
Свет

Браќата на бруцошката НБА ѕвезда, Лонзо Бол, Лианџело и Ламело Бол, иако беа најавувани како идни НБА кошаркари, по се изгледа кариерата ќе ја продолжат во Европа. Тие потпишаа едногодишен договор со клуб од Литванија, во град во ...
neno tajm aut
Свет

Екипата на Хувентуд за која настапува Ненад Димитријевиќ испушти голема шанса да направи изненадување и да слави над фаворизираната Фуенлабрада во најсилниот шпански кошаркарски шампионат. Хувентуд го загуби овој меч во стилот на нашиот МЗТ Скопје, односно гостите ...