Свет

Свет

alba-berlin-2018
Свет

Вечерва беше одигран четвртиот меч од финалната серија во германската кошаркарска лига, каде тимовите на Алба Берлин и Баерн Минхен освен за шампионската круна, се борат и за „резервација“ на последното слободно место во Евролигата наредната сезона. Гостите ...
kos
Свет

САД и Панама одиграа меч од шампионатот на Америка за кошаркари до 18 години, меч кој ќе биде запишан во историските читанки, но не по одличниот натпревар, туку по бруталноста која репрезентацијата на САД ја презентираше врз селекцијата ...
vasilije-micic
Свет

Во литванското кошаркарско првенство се игра финалната серија во борба за титулата, а синоќа беше одигран вториот натпревар помеѓу екипите на Литвос Ритас и Жалгирис на кој актуелниот шампион Жалгирис беше совладан со 82-73. Но, дамка на натпреварот ...
fener-tbl
Свет

Синоќа во Бурса беше одигран четвртиот меч од финалната серија во турскиот кошаркарски шампионат каде екипата на Тофаш го пречекаа бранителот на трофејот, Фенербахче. Гостите од Истанбул во текот на целиот натпревар ја имаа контролата врз резултатот и ...
milano-avelino
Свет

Во италијанското Палаканестро беше одигран четвртиот меч од финалната серија за добивање на шампионскиот трофеј на Апенинскиот полуостров, а Тренто го пречека милански Армани. Натпреварот беше толку „неизвесен“ што на крајот заврши со победа за домашниот тим со ...
pero zvezda
Свет

Перо Антиќ и неговиот тим Црвена Звезда и официјално ја одбранија титулата во српското кошаркарско првенство, победувајќи го ФМП Железник и во третиот натпревар од финалната серија на плејофот. Фаворитот славеше на домашен терен со 97:88 и го ...
Antic-Cedevita1
Свет

Перо Антиќ немаше добар поентерски натпревар, но неговиот настап на дуелот меѓу ФМП и Црвена Звезда повторно им помогна на „црвено-белите“ да остварат победа. Звезда победи со 68:62 на гостински терен и веќе води со 2:0 во финалната ...
pero-covic
Свет

Перо Антиќ одигра повеќе од 14 минути на дуелот на Црвена Звезда против ФМП Железник, а „црвено-белите“ стигнаа до драматична победа за почетно водство во финалето на плејофот на српското кошаркарско првенство. Неизвесниот натпревар донесе возбудлива завршница во ...
MZT-Blokotehna
Свет

Репрезентативецот на Македонија, Бојан Трајковски си замина од редовите на МЗТ Скопје и следната сезона ќе ја помине во првенството на Унгарија. Искусниот 31 годишен кошаркар потпиша едногодишен договор со тимот на АСЕ Пакс кој со амбициозен проект ...
Beta-2yf403lado.556x371
Свет

Од 7. до 10. јуни на Златибор ќе се одржи седмиот по ред меѓународен фестивал за спортски филм, а организаторите на овој настан денеска посочија дека постојат многу причини за задоволство зошто пред нив имало многу предизвици. Фестивалот ...