Поврзете се со нас

Ватерполо

Унгарија ја доби драмата и дојде до четвртата светска титула

Објавено

на

Селекцијата на Унгарија е нов светски шампион во ватерполо и тоа откако го финалето во Фукуока успеа да слави драматична победа над Грција.

Многу возбудувања донесе завршниот меч на турнирот, Унгарците имаа свои моменти, Грците одговараа, па на крајот регуларниот дел заврши со резултат 10-10.

Ова значеше дека пеналите ќе го решат победникот, серија во која селекцијата на Унгарија за нијасна беше подобра и со 4-3 дојде до златото на Мундијалот.

За нив ова беше прв ваков успех по пауза од десет години, претходно беа најдобри на светот уште во 2003 и 1973 година.

Во битката за бронзата Шпанија ја надигра Србија со 9-6.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни