Поврзете се со нас

Атлетика

Голема трагедија: Најдобриот светски маратонец загина во сообраќајна несреќа! (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/WorldAthletics

Името на Келвин Киптум надалеку стана познато во 2023-та година поради неверојатните резултати кои ги постигна атлетичарот од Кенија, кој за жал заминува од овој свет премногу рано како најдобар маратонец кој ја истрчал најдолгата делница.

Светската спортска јавност со голем шок и неверување ја прими веста за смртта на најдобриот светски маратонец и рекордер на делницата од 42 километри, откако пристигна официјална потврда дека Киптум го загубил животот во тешка сообраќајна несреќа која ја предизвикал самиот тој, а во која не учествувало ниту едно друго возило.

Големата несреќа се случила на Елдорет-Каптаг патот во Кенија кога возилото на Киптум излетало од коловозот, а покрај талентираниот атлетичар, за жал во несреќата загинал и неговиот тренер, Жерваис Хакизимана.

Во автомобилот било уште едно лице кое со тешки повреди е пренесено во болница, но засега потврдено е дека во немилиот инцидент загинале Киптум и неговиот долгогодишен тренер.

Келвин си заминува од овој свет на само 24 години и во период кога требаше да доминира во светската атлетика, особено ако се знае дека на крајот на 2023-та година го урна рекордот на својот сонародник, Елиуд Кипчоге со време од 2 часа и 35 секунди.

Киптум стана првиот човек во историјата кој истрча маратон во границата од 2 часа и една минута и тоа го направи во Чикаго, но поради физичките предиспозиции и возраста, се предвидуваше дека ќе биде и првиот кој ќе ја спушти границата под два часа.

За жал, светската јавност никогаш нема да дочека такво нешто од Киптум, кој пак остана без својот животен сон за првпат да настапи на Олимпијада, нешто што требаше да биде реалност на игрите во Париз.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни