Поврзете се со нас

Репрезентација

ФИФА објави прва футсал ранг листа, Македонија во Топ 60 на светот

Објавено

на

Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави прва футсал ранг листа на која македонската репрезентација е меѓу најдобрите 60 на планетава.

Со вкупно 1019.54 нашите футсалци се наоѓаат на 58 позиција од вкупно 139 земји кои се наоѓа на оваа листа. Најблиската европска селекција пред нас е Германија која е 55, додека првата репрезентација зад нас е Молдавија (61).

На врвот е Бразил кој е пред Португалија, Шпанија, Иран и Аргентија која ја заокружува првата петка.

Наредната ФИФА футсал ранг листа ќе биде објавена во месец октомври.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни