Поврзете се со нас

Лига Европа

Де Роси: Ова е година на Леверкузен…

Објавено

на

foto:twitter.com/OfficialASRoma

Калчолигашот Рома не го одбрани домашниот терен и загуби од Баер Леверкузен со 2-0 во првото полуфинално соочување во Лига Европа.

Гостите од Германија дадоа по еден гол во двете полувремиња и сега имаат супер резултат кој треба да го одбранат, потврдат пред своите гледачи на „Бај Арена“.

-Игравме против силен тим кој прави работите да бидат многу потешки ако поведат. Бевме премногу избезумени по голот, обидувајќи се да се вратиме во него, почнавме агресивни и брзо се враќавме што и го посакувавме, -рече Даниеле Де Роси кој говореше за грешката на Карсдорп кој доби свирежи од домашните навивачи.

-Толку често во Европа постигнувавме голови рано и играта се одвиваше на нашиот начин, но ова беше спротивното. Фудбалот е за сите инциденти, би било неправедно од нас да укажеме на една грешка вечерва кога ги искористивме грешките во претходните натпревари. Овие работи се случуваат. Некогаш, всушност речиси на гостински терен, инцидентите го менуваат мечот, но останаа уште добри 60-70 минути за играње после тоа. Ја имавме и таа шанса да постигнеме гол на крајот и да одиме таму со поинаков резултат.

-Ова е година на Леверкузен, тие ја освоија Бундеслигата, немаат само квалитет, туку имаат и голема физичка подготвеност и издржливост. Можеш многу да направиш против Леверкузен, Имаат многу темпо и моќ, нашите играчи можеби имаат повеќе техника и квалитет на топката. Треба правилно да ги темпираме нашите потези и мора да бидеме совршени, -порача Италијанецот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни