Поврзете се со нас

Македонија

Екс-кошаркарот Перо Блажевски стана амбасадор за спорт на НАЕОПМ

Објавено

на

Поранешниот кошаркар Перо Блажевски е новото „засилување“ на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност (НАЕОПМ), која во Македонија ги сервисира проектите од „Еразмус+“.

Блажевски во својата кариера беше играч во повеќе клубови, а се испроба и како тренер во младите категории.

Националната агенција имаше промоција на новата клучна акција – Спорт, преку одржување на Инфо-денови, каде што Блажевски дебитираше во новата улога како нивен амбасадор.

Се очекува невладините организации, здруженијата на граѓани и другите повикани спортски чинители да аплицираат со свои проекти во НАЕОПМ на јавниот повик што ќе уследи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни