Меѓународни настани

Меѓународни настани

sportska-dresovi
Меѓународни настани

Спотска Академија во наредниот период ќе биде домаќин на три меѓународни турнир кои ќе ги одиграат младински екипи на реномирани професионални кошаркарски и ракометни кошаркарски клубови, а со самото тоа ќе им овозможи неверојатно искуство на своите членови ...
svedska
Меѓународни настани

Селекцијата на Шведска е новиот светски шампион во хокеј на мраз, откако во завршниот меч за златото во Келн во супер драматичен и исцрпувачки меч ја доби селекцијата на Канада дури по изведување на пенали. Во регуларниот дел ...
rusija-kanada
Меѓународни настани

Репрезентациите на Канада и Шведска ќе се борат титулата и златниот медал на овогодинешното Светско првенство во хокеј на мраз што се одржува во Германија и Франција. Во полуфиналните битки Канаѓаните и Швеѓаните дадоа по четири гола против ...
Philipp Grubauer
Меѓународни настани

На Светското првенство во хокеј на мраз кое се одржува во Германија и Франција познати се четирите полуфиналисти и селекции кои ќе се борат за медали на овој турнир. Бранителот на трофејот репрезентацијата на Канада славеше во Келн ...
KAJAKAR MAKEDONIJA
Меѓународни настани

Почнувајќи од утре, четврток 11 мај, во метрополата ќе се случува Европското Кајакарско Првенство дисциплина спуст на диви води, за сениори. По тој повод денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт, се оддржа прес конференција на ...
keniec-maraton
Меѓународни настани

Тринаесеттиот по ред Скопски маратон одново мина во знакот на кенијските натпреварувачи кои вчера го комплетираа подиумот на делницата долга 42 километри, но покрај ова, голем интерес предизвика и трката од 21 километар, односно полумаратонот во кој учество ...
maraton2017-1
Меѓународни настани

Кениецот Кипрортич Кируи успеа да ја одбрани титулата на Скопскиот маратон кој ова утро се одржа низ улиците на главниот македонски град, повторувајќи го успехот од минатата година кога исто така беше најбрз пред своите сонародници и останатите ...
Selby-family
Меѓународни настани

Марк Селби триумфираше на Светското првенство во снукер и стана еден од ретките играчи во историјата кој успеал да го одбрани трофејот на најпрестижниот турнир кој се игра во „Крусибл“ арената во Шефилд. Во големото и возбудливо финале, ...
Inter-Movistar
Меѓународни настани

Шпанскиот клуб Интер Мовистар го совлада Спортинг со преубедливи 7:0 во финалето на фајнл-фор турнирот на УЕФА Футсал купот и стигна до рекордна четврта европска титула во најелитната футсал конкуренција. Тимот предводен од Португалецот Рикардињо немаше проблеми да ...
OSaliven-Vilson
Меѓународни настани

Светското првенство во снукер традиционално се игра во „Крусибл“ арената во Шефилд, а и годинава најдобрите снукер професионалци се борат за најпрестижната титула во текот на сезоната. Покрај атрактивните потези кои ќе ги има до крајот на турнирот, ...