Светски првенства

Светски првенства

florenci-svedska
Светски првенства

Италијанската фудбалска репрезентација го доживеа најголемиот колапс во поновата историја, откако вечерва одигра очајни и разочарувачки 0:0 со Шведска на „Сан Сиро“ во натпревар кој мораше да постигне два гола за да се пласира на мундијалот во Русија. ...
De-Brujne-Belgija
Светски првенства

Кевин де Брујн јавно го критикуваше белгискиот селектор Роберто Мартинез и побара тој да ја адаптира својата тактика на фудбалерите со кои располага. Иако Белгијците ги завршија квалификациите со девет победи и едно реми, очигледно атмосферата во националниот ...
del pjero
Светски првенства

Селекцијата на Италија вечерва ќе се обиде да обезбеди пласман на Светското првенство во Русија, но за да се случи тоа ќе мора да ја надокнади негативата од првиот меч против Шведска одигран во Стокхолм (1-0). Тоа што ...
Andreas Granqvist
Светски првенства

Вечерва на „Сан Сиро“ во Милано се игра вториот меч од баражот меѓу Италија и Шведска на кој скандинавците ќе влезат со позитива од 1-0 остварена во Стокхолм. Швеѓаните и покрај триумфот фаворитската улога им ја даваат на ...
irska-navicaci
Светски првенства

Првиот бараж меч меѓу Данска и Република Ирска заврши без победник и без голови, па патникот за мундијалот во 2018 година ќе биде одлучен во Даблин. Меѓутоа пред таа решавачка битка вирална стана една интересна снимка од Ирците ...
podolski_so_pehar
Светски првенства

Наредната година се игра Светското првенство во Русија на кое круната ќе ја брани селекцијата на Германија. Тоа секако ќе биде тежок и голем предизвик за избраниците на Јоаким Лев, но легендата на германскиот фудбал Руди Фелер верува ...
hrvatska-grcija
Светски првенства

Хрватската фудбалска репрезентација вечерва и официјално го визираше својот настап на Светското првенство во Русија кое е закажано за следната 2018 година. По убедливата победа над Грција со 4:1 на „Максимир“, Хрватите вечерва останаа непоразени во Пиреја и ...
svajcarija-s. irska
Светски првенства

Швајцарија е првата селекција која по европските баражи обезбеди пласман на Светското првенство во Русија. Имено вечерва Швајцарците пред својата публика во Базел ја сочуваа предноста од првиот меч против Северна Ирска (1-0) и со резултат 0-0 обезбедија ...
ventura-italija
Светски првенства

Лошите изданија на италијанската фудбалска репрезентација последниот период кулминираа со поразот во Шведска, а селекторот Џампјеро Вентура е пред отказ без разлика на исходот од реваншот во плејофот за пласман на СП во Русија. Италијанците утре ќе бркаат ...
eriksen
Светски првенства

Првата бараж битка во Копенхаген меѓу Данска и Република Ирска заврши без победник, без голови што значи се ќе биде отворено и се ќе се реши на реваншот во Даблин кој е на програмата на 14 ноември. На ...