Свет

Свет

jane cvetkovski givemefive
Свет

Македонскиот ракометен голман Јане Цветковски ќе дебитира во дресот на Вецлар во германската Бундеслига, откако неговиот колега Тибор Иванишевиќ заработил посериозна повреда на последниот меч на својата екипа. Деталните прегледи покажале дека Иванишевиќ ги повредил лигаментите на коленото ...
filip taleski
Свет

Составот на Рајн-Некар Левен ја продолжи победничката серија и по четвртото коло го задржа перфектниот учинок во Бундеслигата. Нашиот ас Филип Талески заедно со колегите овој пат славеа на гостувањето кај аутсајдерот Битигхајм со 36-21. Сите дилеми беа ...
Lazarov-Benfica
Свет

Ракометарите на Нант успешно ја започнаа сезоната во француското првенство, победувајќи го Понто на гостински терен со 32:22. Кире Лазаров постигнал 1 погодок од 4 испратени удари кон противничкиот гол, a Нант имаше фуриозно прво полувреме кое го ...
Manaskov4
Свет

Унгарскиот клуб Веспрем ја отвори новата сезона во националното првенство со убедлива победа над Чургои, изразена со резултат 32:17. Дејан Манасков и неговите соиграчи го решија победникот уште на полувреме кога водеа со 17:11, а во вториот дел ...
nant-timska
Свет

Нант во чии редови настапува Кире Лазаров го освои третото место на традиционалниот турнир „Трофеј на шампионите“ на кои настапуваат четирите најдобри француски екипи пред почетокот на новата сезона. Европскиот вицешампион одигра 34:34 во регуларните 60 минути против ...
Lazarov-Benfica
Свет

ПСЖ не ја оправда фаворитската улога против Ст. Рафаел во првото полуфинале на „Трофејот на шампионите“, додека Нант на Кире Лазаров загуби на пенали од европскиот првак Монпелје. Раул Гонзалес и ПСЖ загубија со гол на противникот постигнат ...
Mirkulovski-3
Свет

Македонските ракометни репрезентативци Филип Миркуловски и Филип Талески имаа различен ефект со своите екипи Вецлар и Рајн-Некар Левен во второто коло на германската Бундеслига. Миркуловски беше расположен во нападот и постигна 3 голови од 4 обиди, но неговиот ...
borko
Свет

Најдобриот македонски голман, Борко Ристовски имаше импресивен настап и беше еден од најзаслужните што Бенфика ја отвори сезоната со титула. Имено клубот од Лисабон триумфираше над градскиот ривал Спортинг во Супер Купот на Португалија со што најави дека ...
borko-trofej
Свет

Искусниот македонски голман, Борко Ристовски дојде до првиот значаен трофеј во новата средина во екипата на Бенфика. Вечерва Борко и другарите го победија градскиот ривал Спортинг Лисабон со 29-24 со што го подигнаа трофејот  во Супер Купот на ...
mensah-prsten
Свет

Германскиот клуб Рајн-Некар Левен ја започна новата сезона во Бундеслигата со убедлива победа над Лемго, а овој натпревар на кој настапи и нашиот репрезентативец Филип Талески, ќе остане запаметен и по романтичниот потег на данскиот репрезентативец Мадс Менсах ...