Шах

Шах

ep saj 2017 plakat
Шах

Машката шаховска репрезентација на Македонија ја совлада репрезентацијата на Фарски Острови со 3:1, забележувајќи ја првата победа на турнирот и воедно прва на европските првенства по пауза од четири години. ВелемајсторотХелги Дам Зиска кој имаше повисок рејтинг од ...
makedonija vs skotska ep2017
Шах

Подмладената машка шаховска репрезентација на Македонија пропушти шанса за освојување драгоцени бодови во дуелот со Шкотска кој се играше во рамки на третото коло од Европското првенство. Иако противникот имаше најслаб просечен рејтинг од сите 40 пријавени репрезентации, ...
filip pancevski prvo kolo etcc 2017
Шах

Филип Панчевски и Моника Стојковска заблескаа на првите табли во настапите на машката и женската шаховска репрезентација на Европското првенство во Грција. Панчевски извојува втора победа во низа, овој пат со бели фигури над Панајотис Христодулу кој ја ...
EP-sah
Шах

Македонските шаховски репрезентации денеска го продолжија настапот на Европското првенство кое се одржува на Крит. По вчерашниот двоен пораз во машка и женска конкуренција, денеска нашите репрезентации го поправија впечатокот во дуелите со репрезентации кои на турнирот стартуваа ...
etcc 2017
Шах

Машката шаховска репрезентација имаше почетен рејтинг како 33 екипа од вкупно 40, а женската како 30 од 32, па согласно швајцарскиот систем имаа силни противници од првата половина: во првото коло мажите играа со Грузија (13 од 40), ...
filip pancevski i trajko nedev
Шах

Македонската шаховска репрезентација ќе започне денеска со настапите на Европското првенство кое се одржува во Грција, а во првото коло противник е силната Грузија која има 13. рејтинг од 40 учесници. Новитет е што на првата табла ќе ...
nedev-vs-tajikistan
Шах

Од 28 октомври до 6 ноември се одржува екипното европско првенство во шах, а организацијата од страна на Европската шаховска унија е доделена на нашиот јужен сосед, при што локацијата е на островот Крит. Со залагање на Агенцијата ...
alkaloid timska antalija 2017
Шах

За „Дерби“ од Анталија, Александар Табаковски Иако на конечната табела Алкалоид го освои второто место на Европскиот клупски куп што синоќа заврши во Анталија, како дополна за екипниот сребрен медал играчите добија уште четири златни и еден сребрен ...
sahovski pehari
Шах

Алкалоид се враќа од годинешниот Европски клубски куп со сребрен медал, една година откако лани го освои златото. Шаховскиот клуб и неговите играчи професионално си го одреаботеа своето, попатно импресионирајќи во мечот од претпоследното коло кога на рускиот ...
krivoruchko vs baia mara antalija 2017
Шах

Ексклузивно за „Дерби“ од Анталија, Александар Табаковски Шахистите на Алкалоид ја забележаа и петтата победа во седмото и последно коло на Европскиот клупски куп во Анталија, со што остварија уште еден голем успех, освојувајќи го второто место на ...