Шах

Шах

zaev so sfm
Шах

Шаховската федерација на Македонија веќе долги години има блокирана сметка поради што овој трофеен спорт кој на државата и донел медали од Олимпијади и Европски првенства веќе две децении има проблеми со опстојувањето. По повод добивањето на организацијата ...
zurab badjo kaevski kutirov kocoski 2018
Шах

Во март 2019 година Македонија ќе биде домаќин на најелитната манифестација на Стариот континент од светот на шаховската игра, поконкретно на поединечното Европско индивидуално првенство за сениори. Оваа вест и претходно беше лиферувана во медиумите, но во текот ...
rolando kutirov up sahovska federacija maj 2018
Шах

На распишаниот конкурс за нови селектори на машката и женската репрезентација во шах се пријавиле само двајца кандидати, односно по еден за двете слободни позиции, па се очекува Управниот одбор на ШФМ само да ги верификува нивните официјални ...
mihael jordanov u14 kvalitet 2018
Шах

Михаил Јорданов (14) и Андреј Велјановски (14) со по 7 бода од 8 партии се изборија за врвот на младинскиот шаховски турнир „Квалитет“ кој што се одржа во организација на „Јахја Кемал Колеџ“, при што откако нивниот меѓусебен ...
emil risteski pobednicki pehar nnb 2018
Млади спортисти Шах

Во прекрасна атмосфера како дел од прославата на патронатот на основното училиште „Наум Наумовски – Борче“ викендов во Скопје се одржа еден од најсилните младински турнири во забрзан шах (темпо на игра 25 минути + 10 секунди за ...
nikola nikolovski antalija 2017
Шах

Шаховската јавност во Mакедонија на неодамна завршениот турнир „Карпош Опен“ беше сведок на новата норма освоена од Никола Николовски за комплетирање на условите со стекнување титула „интернационален мајстор“. Николовски навршува 20 години, но веќе има неколку настапи за ...
nikola nikolovski open karpos 2018
Шах

Македонскиот шахист Никола Николовски со 7 поени од 9 партии стигна до својата четврта норма за титулата интернационален мајстор на денеска завршениот шаховски турнир „Карпош Опен“ кој се играше во Скопје. Бугаринот Радослав Димитров и Србинот Синиша Лазиќ ...
Carlsen-Caruana
Шах

Фабијано Каруана е победник на таканаречениот „Турнир на кандидати“ на кој учествуваа осум шахисти и кој денеска заврши во Берлин, Германија. Американецот со италијанско потекло со стил го освои првото место, обезбедувајќи цел поен предност пред најблиските ривали ...
karlsen protiv giri
Шах

Осум шахисти низ меѓусебна пресметка на таканаречениот „Турнир на кандидатите“ кој започнува денес, ќе го дадат одговорот кој од нив ќе излезе на мегдан за светскиот трон против актуелниот шампион Магнус Карлсен од Норвешка. Турнирот ќе се игра ...
filip pancevski alkopen 2018
Шах

Турнирот во забрзан шах „Алкалоид рапид опен“ (темпо на игра 15 минути, плус 5 секунди за потег) привлече околу 200 шахисти, но победата му припадна на Филип Панчевски кој освои 8 поени од 9 меча и сам се ...