Поврзете се со нас

Шах

ШК Алкалоид загуби минимално од репрезентацијата на Италија

Објавено

на

Фото: Архива на ШК Алкалоид

Во очекувано тежок меч, селекцијата на Италија успеа со минимални 2,5:1,5 да му го нанесе првиот пораз на ШК Алкалоид во рамки на 4. коло од Светското екипно првенство за сениори (категорија над 50 години), што се игра во Струга.

По поразот од првиот тим на Англија во 3. коло, Италија како треторангиран носител беше соочена со можност за елиминација од борбата за медали доколку повторно загуби, поради што нашите шахисти внимателно го започнаа мечот.

На сите четири табли се играше внимателно, а речиси ниту еден од нашите претставници немаше видливи проблеми по отворањето. Сепак, освен на четвртата табла каде што ВМ Звонко Станојоски контунуирано беше во егал-позиција и партијата заврши со реми, во другите партии се случија моменти кои влијаеја на конечниот исход.

ВМ Кирил Георгиев на првата табла повторно покажа дека одлично ја разбира Најдорф варијантата од Сицлијанската одбрана, создавајќи ситуација во која по размена на лесните фигури, противничкиот крал беше пред егзодус со расплет кој не ветува добра завршница, па по 28 потези противникот се предаде.

На втората табла се играше Отварање на четири коњи, во која ВМ Трајко Недев ги имаше белите фигури и почетната иницијатива, но меѓу 21 и 32 потег противникот ја искористи непрецизната игра на Недев и се стекна со предност, по што влезе во добиена топовска завршница.

Во партијата на третата табла, ВМ Влатко Богдановски исто така имаше солидна позиција, каде што по првите неколку потези настана ситуација од познатата варијанта на размена во Словенска одбрана. Се водеше изедначена борба, се до цајтнотот, каде што Богдановски направи превид и дојде во загубена позиција.

Имајќи предвид дека во претходното коло ШК Алкалоид ремизираше со прворангираниот тим, при што во еден момент имаше шанса за победа, неминовно е потсетувањето на старата изрека според која кога шансите не се користат на една страна, казната стигнува на спротивната.

– Штета е што изгубивме во ваков меч каде што постојано бевме најмалку рамноправни, а на моменти и подобри. Малку несфатливо, но тоа е, едноставно нештата несреќно се свртеа против нас. И тоа се случува, мораме спортски да честитаме и да излеземе посилни во продолжението на турнирот,- рече капитенот ВМ Драган Јаќимовиќ.

– Ако веќе си испуштил некоја подобра можност, најважно е веднаш да го заборавиш тоа. Во шахот секогаш се продолжува понатаму, мора да се мобилизираш повеќе и да се обидеш да го поправиш она што си го испуштил,- вели ВМ Кирил Георгиев, кој своевремено, во 1983 беше Светски јуниорски шампион.

Алкалоид останува во борбата за медал, при што особено решавачки ќе бидат наредните 2-3 кола. Денес шахистите на Алкалоид играат против репрезентацијата на Полска која е седморангирана.

Единствениот поен за македонските екипи го освои селекцијата на слепи и слабовидни шахисти која играше нерешено со Шкотска (категорија над 50 години), додека македонските ветерани во категоријата над 65 години (18. место по стартен рејтинг) и покрај триумфот на Александар Кралевски, го загуби дуелот со Косово која е 9-рангирана екипа на турнирот, исто така со 2,5:1,5.

Фото: Архива на ШК Алкалоид

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни