Поврзете се со нас

Шах

Магнус Карлсен е против замолчувањето: Слободата на говорот многу важна!

Објавено

на

Магнус Карлсен се повлече од позицијата светски првак во шах, откако Светската шаховска асоцијација не ги услиши неговите барања за промени во форматот за борба за шампионската титула.

Самиот тој потоа беше цел на обид за судско гонење од страна на Ханс Ниман, откако Карлсен го напушти турнирот на кој играше со овој шахист и во јавноста се појавија изјави поврзани со можност за мамење, но судот го отфрли барањето за отштета од 100 милиони долари.

Сега норвешкиот шахист беше запрашан за мислење откако се вжешти ситуацијата околу коментарите на поранешниот светски шампион Владимир Крамник, поради што платформата „снеѕѕ.сом“ одлучи да го суспендира неговиот блог. Во спорните коментари, тој наводно обвинил друг шахист кој настапува под американско знаме, Хикару Накамура, што се толкува како посочување на некој што мами во интернет шахот.

– Генерално, мислам дека слободата на говорот е многу битна. Не сакам да зборувам за овој случај, но мислам дека нечиви тврдења треба да бидат вкрстени со други тврдења, а не да бидат замолчани,- рекол Карлсен.

 

На истиот настан каде што Карлсен ја дал оваа изјава, свое видување дал и надежниот Нодирбек Абдулсаторов. Според засега непотврдени извори кои се споделени на Твитер, тој ја одобрува суспензијата.

– Го следев целиот случај. Мислам дека г. Крамник најблаго кажано претерува во изјавите за мамење во интернет шахот. Мислам дека значително помалку од тона што тој го сугерира. Ја поддржувам одлуката,- рекол овој шахист, но светските медиуми засега ја немаат верифицирано оваа изјава.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни