Поврзете се со нас

Шпанија

Винисиус го неутрализираше пресвртот на Баерн, закажа драматичен реванш во Мадрид (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/FCBayern

Винисиус постигна два гола во Минхен и му обезбеди помирен реванш на Реал Мадрид на вториот натпревар (2:2) од двомечот со Баерн Минхен во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Баерн тргна поофанзивно пред своите во Минхен, ги имаше првите посериозни обиди да го совлада Лунин, но Тони Крос мајсторски искористи лоша поставеност на одбраната на домаќините и го проигра Винисиус, за Бразилецот рутински да го доведе Реал во водство во 24. минута.

Тој резултат беше активен на полувреме, но Баерн дополнително го засили темпото во вториот дел и резултатот стигна во 53. минута кога Сане со силен удар ја затресе мрежата на шпанскиот ривал.

Само четири минути подоцна, Кејн реализираше пенал кој го изнуди Мусиала, со што Баерн направи целосен пресврт и предизвика еуфорија на „Алијанц“ во Минхен.

Тој резултат беше активен до 83. минута, кога Ким направи прекршок над Родриго во шеснаесетникот на Баерн, а Винисиус реализираше за 2:2.

Реваншот се игра во Мадрид на 8. мај.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни