Поврзете се со нас

Атлетика

Двократен олимписки шампион преживеал авионска несреќа во Кенија (Фото)

Објавено

на

Foto:instagram.com/rudisha800m

Двократниот олимписки шампион Давид Рудиша имал неверојатна среќа во авионска незгода која се случила во неговата родна Кенија, а како што вели самиот, главен виновник за тоа што минал негребнат од големиот шок бил фантастичниот пилот.

Човекот кој е рекордер на делницата од 800 метри со време од 1 минута, 40 секунди и 91 стотинка имал страшно приземјување изминатиот викенд, или поточно во саботата.

Инцидентот се случил во близина на градот Кајиадо во Кенија, а покрај Рудиша, во авионот биле уште пет лица и навистина добро е што никој не завршил трагично.

– Се беше во ред на седум или осум минути од полетувањето, но потоа одеднаш моторот на авионот не се слушаше и прекина да работи. Пилотот виде празно место каде што може да слетаме, но при обидот, едното крило заврши во дрво и авионот почна да се врти.

– Пилотот заврши неверојатна работа што го одржуваше авионот стабилно толку долго време, – открил Рудиша за „Дејли Нејшн“, а притоа се објавија и фотографии како позира со превртениот авион.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни