Репрезентација

Репрезентација

у16
Репрезентација

Младите македонски кошаркарки вечерва ја победија Романија и се пласираа во полуфиналето на Европското првенство (дивизија Б) на кое домаќин е Сараево, Босна и Херцеговина. Ова за кадетите беше петта победа во низа на турнирот, победа со која ...
mkd u16
Репрезентација

Македонската машка кошаркарска репрезентација до 16 години ја совлада Романија со 74-71 и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство (дивизија Б) кое се игра во Босна и Херцеговина. Нашите кадети по голема борба ја добија пресметката со Романците ...
MKD-Bug-Davitkov
Репрезентација

Македонската кошаркарска сениорска репрезентација ја очекува нова рунда од претквалификациите за Евробаскетот во 2021 година и тоа против должникот Косово и селекцијата на Романија која е предводена од Заре Марковски. Токму за овој предивик селекторот Јорданчо Давитков го објави ...
makedonija_pozdrav
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација ја очекуваат натпревари против Романија и Косово во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година, а за тие средби селекторот Јорданчо Давитков ќе може да смета на Марко Симоновски. Членот на МЗТ Скопје ги препушти мечевите ...
kadeti
Репрезентација

Македонската машка кошаркарска репрезентација до 16 години го дозна противникот за четвртфиналето на Европското првенство-Б дивизија што се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина. Нашите млади надежи го освоија првото место во групата Б зад Русија што автоматски значеше ...
mkd u16
Репрезентација

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација победнички ја заврши групната фаза на Европското првенство (дивизија Б) во Босна и Херцеговина. Нашите надежи во последниот меч во групата А славеа над аутсајдерот Норвешка со 86-70 и на тој начин го заверија пласманот ...
u-16
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација до 16 години ја продолжи одличната низа на резултати и денеска ја совлада соодветната репрезентација на Данска со 99-88 со што е на чекор до пласман во четвртфиналето на  Европското првенство (дивизија Б) во Сараево. Кадетите ...
u16
Репрезентација

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација ја запиша втората победа во групната фаза на Европското првенство (дивизија Б) кои се одржува во Босна и Херцеговина. Вечерва четата на Александар Јованчев ја надиграа селекцијата на Словачка со 76-53 и на тој начин направија ...
mkd
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација до 16 години направи изненадување и ја совлада Белгија со 80-68 на Европското првенство (дивизија Б) кои се одржува во Босна и Херцеговина. Избраниците на Александар Јованчев го оставија зад себе поразот од Русија и денеска ги ...
u-16
Репрезентација

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација со пораз од Русија од 75-69 го започнаа својот настап на Европското првенство (дивизија Б) во Сараево. Избраниците на Алекандар Јованчев иако на хартија важеа за голем аутсајдер одиграа квалитетн меч против „зборнаја“, меч кој беше ...