Репрезентација

Репрезентација

Makedonija-Svajcarija1
Репрезентација

Селекторот на машката сениорска кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков го објави поширокиот список на играчи за вториот прозорец во рамките на претквалификациите за Евробаскетот во 2021 година. Ние во овој дел ќе одиграме само еден меч и тоа против ...
RA1_8261
Репрезентација

Селекторот на женската сениорска кошаркарска репрезентација на Македонија, Марјан Лазовски го објави скратениот список на кошаркарки за престојните два меча од евроквалификациите против Хрватска и Италија. Јелена Антиќ и Ивона Пејковска се надовор од списокот поради рехабилитација од ...
RA1_8603
Репрезентација

Селекторот на националната селекција во женска сениорска конкуренција, Марјан Лазовски, заедно со својот стручен штаб го изготви поширокиот список на кошаркарки кои ќе земат учество во вториот прозорец од евроквалификациите. Во тимот се враќаат Јелена Антиќ и Ана ...
RA1_8261
Репрезентација

Селекторот женската сениорска репрезентација на Македонија, Марјан Лазовски го објави списокот на кошаркарки кои ќе земат учество во вториот прозорец од евроквалификациите. Тука се Јелена Антиќ и Ана Тантуровска  кои се враќаат по повредите, како и Едина Муса, три важни ...
pero-makedonija
Репрезентација

Перо Антиќ е навистина актуелен во српската спортска јавност на почетокот на новата 2018 година, па така по опширното интервју за „Блиц“, ова утро интервју со македонскиот кошаркар беше објавено и од страна на „Спорт Клуб“ во кое ...
davitkov
Репрезентација

Селекторот на македонската кошаркарска селекција, Јорданчо Давитков, преку својот личен профил на мрежата „Facebook“ соопшти дека новиот клуб каде што работи може да му го раскине договорот поради тоа што отпатувал да ја води репрезентацијата. Сепак, предводникот на ...
Makedonija-Svajcarija1
Репрезентација

Македонската репрезентација падна две позиции на најновата ранг листа која ја објави Светската кошаркарска федерација (ФИБА). Во најновиот ранкинг се земени резултатите во ноемвриските квалификации, но без разлика што ние славевме над Словачка и Швајцарија во претквалификациите за ...
davitkov-malinkov-gecevski
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација изминатава вечер ја оствари и втората победа во претквалификациската група за Европското првенство, а за разлика од претходно, нашите играчи овојпат крај себе имаа и голем број на македонски љубители на кошарката кои одлучија да ...
Makedonija-Svajcarija
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Швајцарија (83:68) и стигна до вториот триумф во својата група од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Во првото полувреме избраниците на селекторот Давитков не успеаја да направат солидна разлика и водеа ...
davitkov-malinkov-gecevski
Репрезентација

Македонија успешно ги стартуваше претквалификациите за Европското првенство во 2021 година, но победата над Словачка мора да се потврди денеска на домашен терен против аутсајдерот Швајцарија. Меѓутоа во нашиот табор немаат намера да го потценат ривалот и желбата ...