Поврзете се со нас

Пливање

Романски тинејџер го собори светскиот рекорд на 100 метри слободен стил

Објавено

на

Фото: LEN

Европското првенство во пливање донесе изненадувачки светски рекорд и тоа во дисциплината 100 метри слободен стил.

Автор на извонредното постигнување е 17-годишниот романски пливач Давид Поповичи, кој делницата ја испливал за 46,86 секунди, оставајќи ги ривалите зад себе со убедлива победа.

Досегашниот светски рекорд беше сопственост на бразилскиот пливач Сезар Сиелјо (46,91) и беше поставен пред дури 13 години.

Филјо тогаш носеше технолошки напреден костум и се сметаше дека неговото време ќе биде недостижно многу подолг период, но Поповичи сега исплива за 46,86 секунди и тоа на истата локација (Рим).

На пиедесталот во ова финале се нашле и Криштоф Милак (47,47) од Унгарија и Алесандро Миреси (47.63) од Италија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни