Поврзете се со нас

Свет

Португалија го доби новиот шампион: Лисабон обоен во зелено (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/SportingCP

Бенфика вчера загуби од Фамаликао и загуби математички шанси за одбрана на титулата, па така Спортинг по 20-ти пат во својата клупска историја стана национален шампион.

Во ден кога не играа фудбал, избраниците на Рубен Аморим станаа португалски шампиони и почнаа да ја слават големата титула, па иако не било планирано да се прави собир, на крајот зелено-белите режирале шампионска парада.

Главниот град Лисабон бил обоен во зелено-бело во текот на ноќта и навивачите на Спортинг се погрижиле за вистински спектакл на улиците, а сето тоа било зачинето и со еуфорична прослава на навивачите.

За дополнителен зачин на прославата, со интересен говор излегол и тренерот Рубен Аморим, кој вторпат ја освојува титулата во Примеира по онаа во 2021-ва година.

– Рекоа дека не можеме двапати да ја освоиме титулата, но еве сега сме тука…….

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни