Пливање

Пливање

Mark-Foster
Пливање

Легендарниот британски пливач, Марк Фостер, во интервју за весникот „Гардијан“ откри дека е геј. Со тоа, 47-годишниот Фостер е уште едно познато спортско име кое отворено зборува за својата сексуална ориентација, нешто што не можел да го направи ...
mak_plivaci PKBeta
Пливање

Пливачите од клубот Бета освоија медали на меѓународни натпревари во Трст, Италија и во Крагуевац, Србија. Од пливачите кои настапија на „Куп Крагујевац“ Сара Анастасовска освои прво место во дисциплината 50 метри грбно и трето место во дисциплината ...
mia blazevska eminova
Пливање

Заврши  13. издание на „Немо“-Куп, на кој пливачки куп продефилираа 510 пливачи од Македонија, Турција, Бугарија, Албанија, Косово и Србија. Македонката Миа Крстевска од клубот „Орион“на 100 метри грбно успеа да исплива за 1:04,17 минути со што постави ...
start 50 fly skopje 2017
Пливање

Викендов се одржа традиционалниот пливачки митинг „13 ноември“ кој бидејќи се одржува на 25-метарски базен во СЦБТ претставува одлична подготовка за континенталниот собир што ќе се одржи во Копенхаген од 13 до 18 декември. Нормите за учество се ...
mia blazevska eminova
Пливање

Пливачкиот клуб „Бета“ изминатиот викенд успешно го организираше петтиот меѓународен пливачки натпревар „13. ноември“, на кој настапија преку 300 пливачи од вкупно 12 земји и тоа: Македонија, Србија, Бугарија, Албанија, Косово, Ирска, Чешка, Словенија, Италија, Босна и Херцеговина, ...
ljupcho angelovski
Пливање

Пливањето ќе заплови во нови води. Според сугестијата од Агенцијата за млади и спорт, Пливачката федерација на Македонија и дел од пливачките клубови не функционираат и не работат според законските начела и акти, а не функционираат ниту нивните ...
io za promeni vo pfm
Пливање

Легендата на македонското пливање, поранешниот европски младински шампион Александар Маленко, денеска ја предводеше прес конференцијата на Иницијативниот одбор за промени на состојбата и структурите во Пливачката федерација на Македонија. Како што претходно „Дерби“ објави, Маленко е потписник на ...
evgeni_popacev_ohrid_2015
Пливање

Евгениј поп Ацев повторно е прв во генералниот пласман во маратонската гран при серија, со што го повтори успехот од 2015 година. Овој пат до него дојде откако со директниот конкурент за титулата Гилермо Бертола „се пресметаа“ на ...
evgeni_popacev_ohrid_2015
Пливање

Со освојување на четвртото место во последната трка од календарот за 2017 година, Евгениј поп Ацев стигна до делба на првото место во генералниот пласман во гран при серијата на ФИНА за маратонско пливање. Поради лошо време, традиционалното ...
aleksandar malenko
Пливање

Легендата на македонското пливање, Александар Маленко, беше исклучително активен ова лето со организација на „олимпискиот маратон“ на 10 километри во Охрид, како и со залагањата за спас на традиционалниот 30-километарски маратон, чија што организација беше неизвесна на две ...