Поврзете се со нас

Олимписки игри

Најмладата пливачка во Токио на уникатен начин направи пресек на последните десет години

Објавено

на

Олимписките игри во Токио ќе бидат можност за деби на најмасовниот спортски собир и за многу млади спортисти, меѓу кои и македонската пливачка Миа Блажевска Еминова која отпатува во јапонската престолнина на 15-годишна возраст.

Но, во базените во Токио ќе настапи и претставничката на Босна и Херцеговина, Лана Пудар, која го презема приматот на најмлада пливачка на оваа Олимпијада, откако ќе полни 16 години дури во јануари.

Пудар е родена во Мостар и важи за голем пливачки талент, но она што вчера ја истакна во однос на ривалките е твитот со кој на уникатен начин направи споредба на своите почетоци и сегашноста, кога е најмлада пливачка на Олимписките игри во Токио.

– Лана 2011 – Те молам влези во базенот
– Лана 2021 – Јас сум најмлада пливачка на Олимпијадата во Токио, – напиша Лана, која беше вистинска сензација на неодамна одржаното Европско младинско првенство, на кое освои две злата и едно сребро.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни