Поврзете се со нас

Зимски спортови

Руски скијач со скандалозна изјава која го налути светот: Таму нема војна, туку операција за…

Објавено

на

Настаните кои веќе четврти ден се случуваат во Украина го обиколуваат светот и се главна тема дури и на спортските медиуми.

Поради руската агресија врз Украина, веќе почнаа да се случуваат промени и на спортските настани, а се очекува и во иднина ваквите промени да продолжат.

На Светскиот куп кој се одржува во Лахти, и покрај многубројните барања им беше дозволено на руските скијачи да учествуваат на натпреварувањето, а во текот на вчерашниот ден рускиот скијач, Вјачеслав Барков  се обрати со една навистина скандалозна изјава.

И додека сите спортисти ширум светот и даваат поддршка на Украина, а тука не се исклучок ни дел од руските најдобри спортисти, Барков  истакна дека во оваа земја нема војна.

Норвешки новинар го праша Барков што мисли за војната во Украина, а тој ладно одговори дека таму нема војна туку операција за спасување.

– Војна? Каде има војна? Во Украина во моментов се води само операција за спасување, -изјави Барков.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни