Поврзете се со нас

Зимски спортови

Валиева повторно победи, но нема да добие медал

Објавено

на

Screenshot from Youtube

Сагата со руската лизгачка Камила Валиева продолжи откако таа успеа и на својот втор настап во Пекинг да блеска и покрај неколкудневниот притисок и обиди за суспензија поради наводен допинг.

Со освоени 82.16 поени (технички елементи 44.51, претстава 37.65), 15-годишната Камила Валиева го освои златниот медал индивидуално во кратка програма.

Александра Трусова, исто така од Русија, беше втора со 74.60 поени, а третопласирана беше Јапонката Каори Сакамото со 79.84 поени.

Спортистите на Русија кои на овие игри смеат да настапат како членови на олимпискиот комитет, но не и под знамето на Русија поради претходно изречената суспензија во истрагата за систематски допинг на претставниците на оваа земја.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни