Зимски спортови

Зимски спортови

EPA/PETER SCHNEIDER
Зимски спортови

Марсел Хиршер триумфираше на денешниот велеслалом во Крањска Гора, а со оваа победа го обезбеди новиот трофеј, односно Големиот кристален глобус во Светскиот куп во алпско скијање. Теоретски потврдената прва позиција значи дека Австриецот шеста година по ред ...
Adrian Solano
Зимски спортови

Дали некогаш сте чуле за Адријан Солано? „Не“-добро тоа и не е некој проблем бидејќи истиот тој ни се претстави на фантастичен начин на Светското првенство во нордиско скијање во финскиот град Лахти. Имено тој за прв пат ...
EPA/PETER SCHNEIDER
Зимски спортови

Американката Микаела Шифрин триумфираше на денешниот слалом на Светското првенство во алпско скијање во Сент Мориц, осигурувајќи го својот втор медал на ова натпреварување. Шифрин успеа со доминантна победа да стигне до златниот медал, а зад себе ги ...
lidija-simjanovska skijanje sent moritz 2017
Зимски спортови

Македонските репрезентативци не успеаја да обезбедат второ возење на слаломските трки кои денеска се на програмата на Светското првенство во алпско скијање во Сент Мориц, Швајцарија. Во квалификациите во машка конкуренција, Антонио Ристевски, Лука Божиновски, Воислав Синадиновски и ...
antonio-ristevski
Зимски спортови

Во текот на денешниот ден се одржаа двете квалификациски трки во велеслалмо дисциплината на Светското скијачко првенство во Швајцарија, па иако во втората рунда се најдоа двајца македонски претставници, сепак ниту Ристевски, ниту Нашоку не успеаја да обезбедат ...
antonio ristovski bistra 2017
Зимски спортови

Четиримината македонски скијачи настапија на денешните квалификации за велеслалом на Светското првенство во скијање кое се одржува со Сент Мориц, а по првата извозена квалификациска трка, стана јасно дека само еден ќе се бори за пласман во главната ...
sent moritz skijanje 2017
Зимски спортови

Можеби терените за скијање во Сент Мориц се прекрасни и досега таму во два наврати биле одржувани Зимски олимписки игри, но годинешново светско првенство ги стави новите организациски капацитети под лупа. „Дерби“ дознава дека македонската делегација е сместена ...
antonio ristovski bistra 2017
Зимски спортови

Лука Божиновски, Антонио Ристевски, Марјан Нашоку и Виктор Петров ќе бидат четиримината скијачи од Македонија што утре ќе настапат во квалификациите за велеслалом на Светското првенство во скијање што се одржува во Сент Мориц. Погледите ќе бидат свртени ...
lidija-simjanovska skijanje sent moritz 2017
Зимски спортови

Македонката Лидија Симјановска ќе биде најмладата учесничка на утрешниот велеслалом на Светското првенство во скијање што се вози во швајцарскиот скијачки центар Сент Мориц. Вечерва светската скијачна федерација го потврди учеството на Симјановска која не успеа да влезе ...
Xinyue Chang
Зимски спортови

Ски-скоковите се навистина опасен спорт, а кинеската натпреварувачка Шинјуе Чанг долго ќе го памети инцидентот кој и се случи на тренинг на скокалницата во Љубно, Словенија. Чанг загуби рамнотежа уште пред да отскокне и во многу лоша положба ...