Зимски спортови

Зимски спортови

kamil-stoch
Зимски спортови

Полскиот ски-скокач Камил Штох победи во Бишофсхофен, последната етапа од новогодишната турнеја „Четири скокалници“, што беше доволно и за триумф во генералниот пласман на ова традиционално натпреварување. Штох скокна 134,5 и 138,5 метри за првата позиција во Бишофсхофен, ...
daniel-andre-tande
Зимски спортови

Норвежанецот Даниел Андре Танде победи и на третата епизода од новогодишната турнеја „Четири скокалници“, па сега изби на првото место во генералниот пласман и се најде на чекор од освојување на традиционалното натпреварување. Младиот норвешки ски-скокач се покажа ...
sljeme-podium
Зимски спортови

Словачката скијачка Вероника Зузулова триумфираше на слаломската трка од Светскиот куп на Сљеме, крај Загреб, првпат во кариерата стигнувајќи до приматот „Снежна кралица“. Зузулова на најдобар начин ја искористи грешката на Михаела Шифрин која не го заврши првото ...
garmis-andre
Зимски спортови

Првиот ден од новата година секогаш ни ги носи возбудувањата во Гармиш Партенкирхен, каде ова утро ски-скокачите го завршија второто натпреварување од новогодишните „Четири скокалници“. Норвежанецот ДАниел Андре Танде извојува победа во Гармиш благодарение на двата импресивни скокови ...
Germany Ski Jumping Four Hills
Зимски спортови

Натпреварите од Светскиот куп во ски-скокови денеска продолжија со почетокот на традиционалната новогодишна турнеја „Четири скокалници“ и тоа вообичаено, со првиот натпревар во Оберстдорф, Германија. Триумфираше Австриецот Штефан Крафт кој забележа скокови од 139 и 134,5 метри и ...
gabriela-kukalova
Зимски спортови

Габриела Кукалова е една од најпознатите светски биатлонки во моментов, а покрај со својот несомнен талент за овој зимски спорт, чешката репрезентативка освојува и со својот физички изглед. Кукалова со своите фотографии често предизвикува многу реакции на социјалните ...
marsel-hirsher
Зимски спортови

Марсел Хиршер оствари уште една заслужена и убедлива победа, овојпат во дисциплината велеслалом во Светскиот куп во алпско скијање, откако денеска беше најдобар и по двете возења во Алта Бадија. Австриецот стигна до 41. победа во кариерата, односно ...
cene-prevc
Зимски спортови

Најдобрите ски-скокачи денеска се натпреваруваа во Енгелберг, а првото место му припадна на Австриецот Михаел Хајбек кој стигна до вкупен резултат од 304,7 поени. Скоковите од 138 и 134 метри беа доволни за победа во Светскиот куп, а ...
metalurg-vs-iraklis-2015
Зимски спортови

Од петок до недела на теренот крај ВИП арената во склоп на „СЦ Борис Трајковски“ ќе се одржи традиционалниот турнир во хокеј на мраз, односно петти по ред „Скопје Ајс феситивал“, на кој ќе учествуваат екипите на Славија од ...
lindzi-von
Зимски спортови

Американската скијачка Линдзи Вон повторно заработи повреда за време на тренинг, а истата ќе ја оневозможи да се натпреварува на почетните трки во новата сезона од Светскиот куп во алпско скијање. Како што веќе потврди и самата Вон, ...