Поврзете се со нас

Зимски спортови

Кобајаши победи во драмата на Гармиш и стигна на пола пат од триумф на „Четири скокалници“

Објавено

на

Foto: twitter.com/Olympics

Риоју Кобајаши победи и на втората станица на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, традиционално натпреварување кое секогаш започнува на крајот на старата, а продолжува на стартот на новата година.

По победата која ја оствари во Обестдорф, фантастичниот Јапонец денеска славеше и на Гармпиш Партенкирхен, со што направи сериозен чекор кон остварување на нова конечна победа на новогодишениот ски-скок спектакл.

Иако не брилјираше во втората рунда, Кобајаши имаше подобар технички скок од Ајзенбихлер, па на крајот победи поради судиските оценки и беше подобар за само 9,2 поени.

Првиот скок на Јапонецот беше 143 метри и тоа се покажа како многу важно за триумфот, кој беше потврден и покрај послабиот скок од 135,5 метри во вториот обид.

Покрај Кобајаши и Германецот Ајзенбихлер, на пиедесталот на Гармиш се појави и Словенецот Ловро Кос со трето најдобро време.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни