Поврзете се со нас

Зимски спортови

Страотен пад на норвешки ски-скокач на Планица: Танде во индуктивна кома (Видео)

Објавено

на

Страшен инцидент се случи на вчерашните ски-скокови на легендарната скокалница Планица. Норвешкиот ски-сккач, Даниел Андре Танде панда при голема брзина и заработи тешки повреди.

Веднаш откако се одвои од мостот со брзина од над 100 км/ч, Танде изгуби контрола и се струполи околу сто метра од скокалната.

Ски-скокачот во бесвесна состојба веднаш беше префрлен во болницата во Љубљана од каде објавија дека тој е ставен во индуктивна кома.

– Даниел е примен во болница без свест, мораше да го интубираме и да го ставиме на респиратор. Бидејќи состојбата му се стабилизира, со хеликоптер беше транспортиран во Универзитетската клиника во Љубљана. Првите тестови се ветувачки, а сега мора да чекаме 24 часа па ќе ги повториме тестирањата, -кратко одговори докторот Томислав Мирковиќ, задолжен за скокачите на Планица.

Од норвешиот табор се заблагодарија на лекарите за брзата интервенција и посочија дека Даниел Андре Танде не е во животна опасност. Според првичните неофицијални информации, Танде ја скршил клучната коска, а при падот ги повредил и белите дробови. Во моментов тој е во индуктивна кома во која ќе остане следните три дена.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни