Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа повторно ќе игра на Ролан Гарос

Објавено

на

foto:www.facebook.com/tennislleida/

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа ќе има можност преку квалификациите да дојде до главната фаза на вториот грен слен во оваа 2024 година-Ролан Гарос.

Ѓорческа има ВТА ранкинг која и овозможува да настапи во Париз, односно по пауза од седум години повторно ќе игра на оваа сцена во Франција со амбиција и цел секако да дојде до главниот ждреб на Френч Опен.

Ова за тетовката ќе биде осмо учество во квалификациите на грен Слем турнир, а оваа година второ по настапот на Аустралијан Опен во Мелбурн. Најмногу настапи има на Ју-Ес Опен во Њујорк.

Најдобриот резултат го имаше на АО во 2017 година кога дојде до трето коло во квалификациите.

Ова е ЛИСТАТА тенисерките кои ќе играат во квалификациите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни