Поврзете се со нас

Англија

Покетино ги погоди резервите, Челси направи пресврт за победа за три минути (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/ChelseaFC

Нотингем Форест и Челси направија по еден пресврт, но на крајот гостите се радуваа на победата (2:3) и ги задржаа шансите да изборат место во европските купови.

Одличната асистенција на Палмер беше искористена од Мудрик за водство на Челси во 8. минута, но во продолжение Нотингем почна да прави притисок пред голот на гостите и тоа резултираше со целосен пресврт.

Само осум минути подоцна Боли израмни, додека Хадсон-Одои постигна гол во 75. минута и донесе голема еуфорија на стадионот на „шумарите“ со водството против фаворитот.

Сепак, Маурисио Покетино направи две добри замени и Стерлинг и Џемјс имаа директно влијание на вториот пресврт на оваа средба, овој пат во корист на гостите.

Стерлинг реализираше во 80. минута за израмнување, а Џексон нецели три минути подоцна погоди на асистенција на Џејмс за конечни 2:3.

Со денешната победа, Челси има ист број бодови како Њукасл, две екипи кои се на шестото и седмото место, додека Нотингем е многу блиску до обезбедување опстанок и покрај денешниот пораз.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни